Zamek Czorsztyn – poczuj ducha historii

  • Zamek Czorsztyn
  • Zamek Czorsztyn

Zwiedzanie zamków lub ich ruin jednych fascynuje, podczas gdy inni za tym nie przepadają. Jeśli jednak wiadomo, że w przeszłości w tych murach bywali najwięksi władcy, chce się tam pójść, chociażby po to, aby spojrzeć na mury, które oni oglądali. Jeśli do tego roztacza się stamtąd niesamowity widok na okolice, wielu uzna, że warto. To właśnie oferuje zamek czorsztyński.

Zamek Czorsztyn – położenie, nazwa i ciekawostki

Zamek nad Jeziorem Czorsztyńskim niezwykle malowniczo położony na wzgórzu, u podnóża którego rozpościera się wieś Czorsztyn, jest jedną z największych atrakcji Pienin. Do dzisiaj zachowały się jedynie jego ruiny, ale warto je zwiedzić, chociażby dla samych widoków, które z zamkowego wzgórza roztaczają się na całą malowniczą okolicę. Widać stamtąd nawet zamek w Niedzicy oraz zaporę, a także szczyty Pienin i Tatr.

Zamek Czorsztyn pierwotnie w XIV wieku prawdopodobnie nosił nazwę Wronin, która została zapisana w dokumencie z 1320 roku. Obecna nazwa Czorsztyn pochodzi natomiast od niemieckiego wyrazu Schorstein, który oznacza wystającą ostrą skałę.

Zwiedzających może zainteresować fakt, że na zamku tym kręcono sceny do filmu Janosik. Zamek Czorsztyn inspirował jednak nie tylko twórców filmowych, ale także wielu innych artystów, w tym poetów i pisarzy, którzy wspominali o nim w swoich dziełach. Jednym z nich jest Maciej Bogusz Stęczyński. Zamek Czortszyn może poszczycić się także wieloma krążącymi o nim legendami z duchami w tle. Takie opowieści mogą zainteresować nawet tych, którzy za historią nie przepadają. Natomiast wszystkim , którzy chcą poczuć prawdziwego ducha historii, przyda się rzeczywista wiedza na temat przeszłości zamczyska.

Zamek Czorsztyn – zabytek z ciekawą przeszłością

Ruiny zamku w Czorsztynie nadal imponująco górują nad doliną Dunajca i przypominają o jego dawnej świetności i ciekawej przeszłości. Zamek prawdopodobnie powstał z inicjatywy św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego w XIII wieku i początkowo zbudowano go z drewna. Był jednak ważnym elementem obrony przed węgierską ekspansją, która parła coraz bardziej w kierunku pólnocnym. Dopiero jednak za panowania Kazimierza Wielkiego zbudowano grube mury z kamienia, co uczyniło go solidną twierdzą, gdzie władcy niejednokrotnie uzyskiwali schronienie. Wzmianki historyczne podają, że z gościnności zamku korzystali: Kazimierz Wielki, Jadwiga Andegaweńska, Ludwik Węgierski, Władysław Warneńczyk, czy uchodzący przed potopem szwedzkim Jan Kazimierz. Jak pokazuje historia, mimo że zamek Czorsztyn był własnością króla, zarządzali nim dzierżawcy. Swego czasu jego starostą był nawet sam Zawisza Czarny. Jednak to Jan Baranowski gruntownie go rozbudował. Niestety w wieku XVIII po przebytym pożarze budowla zaczęła popadać w ruinę, Obecnie pieczę nad zabytkiem sprawuje Pieniński Park Narodowy. Warto się tam udać, aby zobaczyć to, co udało się uratować z tej historycznej warowni. Jest tam między innymi wystawa o historii zamku, a także wykonana z jednego pnia drewna tratwa flisacka.

Zamek Czorsztyn – możliwości zwiedzania i dojazd

Zwiedzanie zamku jest płatne, a bilety można kupić w kasie przy wejściu. W sezonie wysokim na zamek można wejść do godziny 18. Natomiast od 1 października do 30 kwietnia tylko do godziny 15 i to nie w każdy dzień tygodnia. Godziny otwarcia, podobnie jak i ceny mogą się w kolejnych sezonach zmieniać. Obecnie bilet normalny kosztuje 10 zł. Parking za to przez pierwszą godzinę jest bezpłatny, ale już za kolejne godziny postoju trzeba zapłacić. Do zamku w Czorsztynie można także dopłynąć promem z Niedzicy. Od przystani trzeba będzie jeszcze jakieś pół kilometra wspinać się na zamkowe wzgórze. Zamek Czorsztyn da się także zwiedzić przy okazji okrążania Jeziora Czorsztyńskiego na rowerze trasą rowerową Velo Czorsztyn.

Zamek nad Jeziorem Czorsztyńskim przyciąga uwagę już z daleka. Warto się do niego wybrać, aby poznać jego historię i poczuć klimat dawnych czasów, a przy okazji zobaczyć urzekające widoki, jakie się wokół niego rozciągają. Najlepszą bazą wypadową dla osób odwiedzających Pieniny jest Szczawnica, skąd szybko da się dotrzeć do wszystkich atrakcyjnych miejsc. Noclegi można zarezerwować w naszej willi i warto to robić z wyprzedzeniem, szczególnie przed sezonem.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc