Rezerwat Biała Woda - idealne miejsce na relaksującą wycieczkę

  • Rezerwat Białą Woda Jaworki Pieniny

Nieco zapomniany przez turystów rezerwat Biała Woda emanuje spokojem i urzeka pięknymi krajobrazami. To idealna trasa na rodzinne wycieczki rowerowe oraz spacery. Można tam nawet wybrać się z maleństwem w wózku, ponieważ droga jest ubita i nie ma dużej różnicy poziomów. Wzdłuż niej spotyka się ławeczki, a nawet stoliki, gdzie można spożyć zabrany ze sobą prowiant.

Rezerwat przyrody Biała Woda – położenie, dojazd i parking

Rezerwat Biała Woda został założony 1963 toku w celu ochrony naturalnych formacji skalnych, miejscowej flory i fauny przed degradacją, a także zachowania pozostałości osad łemkowskich. Mieści się na obszarze około 30 hektarów w dolinie potoku Biała Woda nieopodal położonej kilka kilometrów od Szczawnicy wsi Jaworki. To tam właśnie zaczyna się szlak prowadzący przez rezerwat przyrody Biała Woda. Jeśli dla turystów bazą wypadową jest Szczawnica, można z niej dojechać samochodem do początku szlaku w 12 minut. Nie powinni martwić się jednak ci, którzy na urlop w Pieniny przyjechali pociągiem, ponieważ ze Szczawnicy do Jaworek regularnie jeżdżą busy, a godziny odjazdu można znaleźć w uzdrowisku na przystankach autobusowych. Zmotoryzowani turyści jednak muszą przygotować się na to, że jeśli odwiedzą rezerwat Biała Woda, parking usytuowany przy wejściu na szlak jest płatny. Koszt postoju samochodu zależy od ilości godzin, które pojazd spędzi na parkingu. Pocieszeniem za to jest fakt, że samo wejście do rezerwatu jest darmowe.

Rezerwat Biała Woda - czas przejścia

Mimo że trasa przez skalisty wąwóz liczy około 2 km, to naprawdę trudno oszacować czas przejścia. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę to, że zostawiając samochód przy wejściu na szlak, pokonuje się ją w obie strony, a do tego po drodze czekają liczne atrakcje, które mogą zatrzymać na dłużej. To, ile czasu trzeba sobie zarezerwować na rezerwat, zależy też od tego, czy w gronie spacerowiczów będą dzieci, czy osoby starsze, które zechcą częściej przysiadać na ławeczce i podziwiać widoki. Sprawny piechur może pokonać ten odcinek w obie strony nawet w godzinę, jeśli nie będzie się po drodze zatrzymywał. Jeżeli natomiast zechce poczytać tablice informacyjne, zajrzeć do bacówki, czy przysiąść na ławeczce, ten czas się wydłuży. Atrakcji jest dużo i są tacy, którzy w rezerwacie spędzają chętnie kilka godzin.

Rezerwat Biała Woda - co warto zobaczyć?

Rezerwat Biała Woda oferuje przede wszystkim niesamowite widoki na Pieniny, przepływające potoki oraz oryginalne skały. Takich form skalnych jest tam sporo, a najbardziej popularne z nich to: Czubata Skała, Bazaltowa Skała, Kociubylska Skała o stromych ścianach, Czerwona Skała inaczej nazywana Sfinksem oraz wiele innych. Na trasie obserwuje się także piękne kaskady potoku. Po drodze, a także na końcu trasy witają turystów bacówki, gdzie można czasem trafić na pokazy robienia oscypków, a także je kupić. Kiedy dojdzie się do Przełęczy Rozdziela, warto wspiąć się nieco polną drogą do punktu widokowego, skąd rozciąga się widok na panoramę Pienin. Na całym szlaku można spotkać sporo tablic informacyjnych, zawierających różne ciekawostki o mijanych skałach, czy roślinności. To urokliwe miejsce, jakim jest rezerwat przyrody Biała Woda, pozwala także się wyciszyć i poczuć kontakt z naturą. Można tam chłonąć urok górskich krajobrazów, słuchać szmerów strumyka, zobaczyć pasterzy i stada owiec, a także pozostałości po dawnych łemkowskich domostwach.

Rezerwat Biała Woda to idealne miejsce na pieszą wędrówkę w słoneczny letni dzień. Podczas pobytu w Szczawnicy warto się tam wybrać, aby poczuć kontakt z naturą i zapisać we wspomnieniach urokliwe krajobrazy, które przywołane w przyszłości będą dawały siłę i spokój. Turystom planującym urlop w Pieninach poleca się zarezerwować noclegi już przed sezonem. Nasza zlokalizowana w Szczawnicy willa serdecznie zaprasza wszystkich, którzy kochają góry i chcieliby odwiedzić opisany wyżej rezerwat Biała Woda. Po smacznym i pożywnym śniadaniu można będzie się tam wybrać nawet na cały dzień.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc