Zamek w Niedzicy – jedna z największych atrakcji Pienin, której nie można pominąć

  • Niedzica - Zamek

Zamek w Niedzicy przyciąga uwagę już z daleka. Malowniczo położony nad Jeziorem Czorsztyńskim na wapiennej skale jest jedną z największych atrakcji Pienin Spiskich. Niezwykłą popularnością cieszy się nie tylko wśród turystów, ale i twórców filmów oraz seriali, których inspiruje od lat. Dlaczego warto go zwiedzić? Sprawdźcie

Zamek w Niedzicy – od średniowiecza do dziś

Zamek Dunajec w Niedzicy został zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku z inicjatywy Węgra Kokosza Berzeviczego i do II wojny światowej pozostawał w węgierskich rękach. Był swoistą twierdzą strzegącą północnej granicy węgierskiej i nawet kiedy po I wojnie światowej tereny, na których go wzniesiono przeszły w polskie ręce, do 1943 roku mieszkała tam węgierska rodzina Salamonów. Po wyprowadzce ostatniej właścicielki hrabiny Ilony Salamon uległ dewastacji. Jednak po wojnie pieczę nad nim przejęło Stowarzyszenie Historyków Sztuki, próbując przywrócić mu dawną świetność.

Powstało w nim muzeum historii regionu i spiskich wnętrz, które udostępniono do zwiedzania. Na zwiedzających czeka także wozownia, gdzie można obejrzeć dawne pojazdy konne, takie jak zabytkowe bryczki i sanie. W obrębie folwarku zamkowego znajduje się też spichlerz powstały w XVIII wieku, gdzie obecnie czynna jest wystawa miejscowej sztuki ludowej.

Zamek Dunajec wyposażony jest w zabytkowe meble, dzieła sztuki, wypchane zwierzęta, stare zegary i wiele historycznych przedmiotów, fotografii i dokumentów, które tworzą atmosferę tego miejsca. Ciekawostką jest, chociażby zabytkowe krzesło, które pełniło jednocześnie funkcję toalety. Jak w każdym zamku, także i tutaj w piwnicach można obejrzeć dawne więzienie i izbę tortur. Natomiast z widokowych tarasów podziwia się zapierające dech widoki.

Zamek w Niedzicy – gratka dla poszukiwaczy przygód i duchów

Zamek w Niedzicy jest niezwykle interesującym obiektem do zwiedzania dla poszukiwaczy przygód, skarbów i duchów. Na pytanie, czy zamek jest nawiedzony trudno dać jednoznaczną odpowiedź, ale krąży o nim wiele legend mówiących o tym, że można zobaczyć tam białą damę. Jest ona rzekomo duchem ukrywającej się tam w XVIII wieku księżniczki Inków Uminy, która została zasztyletowana, ale zanim do tego doszło, ukryła skarb mający pomóc sfinansować powstanie w Hiszpanii. Mimo że żadnego skarbu nie odnaleziono, legenda powstała po tym, jak odkryto w zamku informacje pisane pismem węzełkowym. Kto wie, czy pewnego dnia nie zostanie on znaleziony przez jakiegoś poszukiwacza skarbów, którego Niedzica, zamek i możliwość spotkania białej damy nie odstraszą. Co ciekawe, podobno można tam spotkać więcej duchów, o których mówią inne legendy. Takich opowieści da się posłuchać nawet podczas zwiedzania, co sprawi, że dzieci z pewnością nie będą się nudzić. Właśnie ze względu na te krążące o zamczysku legendy, zachowane mury i malownicze położenie Niedzica nad Dunajcem przyciągnęła ekipy filmowe, które kręciły popularne seriale takie jak „Wakacje z duchami”, czy „Janosik”. Zamek w Niedzicy był też inspiracją i plenerem dla wielu innych produkcji filmowych. Jeśli filmowcy dostrzegli w nim coś wyjątkowego, z pewnością zainteresuje także każdego człowieka, który przyjechał w Pieniny przeżyć ciekawą przygodę, która ma zagościć w pamięci na długo.

Zamek w Niedzicy – kiedy można zwiedzać i ile kosztuje bilet?

Bez względu na porę roku każdy, kto wybierze się w Pieniny, zamek w Niedzicy może zwiedzić w określonych godzinach. W porze letniej między 1 maja a 30 września muzeum czynne jest od 9 do 19, a poza sezonem od 1 października do 30 kwietnia od 9 do 16. Bilet normalny do zamku i wozowni kosztuje 25 zł, a ulgowy 19 zł. Spichlerz można zwiedzić natomiast już za 7 zł, ale trzeba wiedzieć, że jest on udostępniany zwiedzającym jedynie w sezonie letnim.

Zamek w Niedzicy to jedna z ciekawszych atrakcji podczas pobytu w Pieninach. Zresztą cały Spisz to region, który warto odwiedzić, by zakochać się w tym miejscach i wracać tam ponownie za jakiś czas. Noclegi warto zarezerwować w naszej willi w Szczawnicy, która jest znakomitą bazą wypadową w góry, jak i do wielu interesujących miejsc w Pieninach.

Strona zamku: www.zamekniedzica.pl

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc