Jezioro Czorsztyńskie – ogrom atrakcji dla turystów

Jezioro Czorsztyńskie to urokliwie położony pomiędzy Pieninami a Gorcami sztuczny zbiornik wodny na rzece Dunajec. Powstało dzięki zbudowaniu zapory w Niedzicy w latach 60 XX wieku w celu ujarzmienia kapryśnej rzeki. Jest długie na 9 km, szerokie na 1,3 km i przyciąga turystów licznymi atrakcjami.

Jezioro Czorsztyńskie – położenie i dojazd

Zalew Czorsztyński znajduje się w województwie małopolskim nieopodal granicy Pienińskiego Parku Narodowego pomiędzy Nowym Targiem a Krościenkiem. Może być atrakcyjnym celem wypadów dla osób spędzających urlop w Pieninach. Łatwo i szybko dojechać tu można ze Szczawnicy, Krościenka, Sromowiec, a nawet z Zakopanego, skąd podróż samochodem trwa jedynie 50 minut.

Spędzając urlop w Pieninach, można dojechać tu nawet rowerem, a następnie okrążyć Jezioro Czorsztyńskie napawając się niezapomnianymi widokami. Trasa rowerowa wokół zalewu prowadzi z Niedzicy do Czorsztyna. Trzeba jednak wiedzieć, że do najłatwiejszych nie należy i polecana jest szczególnie osobom mającym doświadczenie w górskiej turystyce rowerowej.

Jezioro czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie – atrakcje turystyczne

Zalew Czorsztyn jest prawdziwą gratką dla turystów odwiedzających Pieniny. Atrakcji jest mnóstwo i każdy z powodzeniem wybierze takie, które przyniosą mu największe zadowolenie. Oto niektóre z nich:

- Zapora Niedzica

Przyciąga turystów lubiących spacery i podziwianie cudownych krajobrazów. Można wybrać się na spacer po jej koronie, skąd roztacza się niesamowity widok na panoramę Pienin, zamki znajdujące się w okolicznych miejscowościach Czorsztyn i Niedzica, jezioro oraz samą elektrownię.

- Zamek w Niedzicy

Warto zobaczyć średniowieczny zamek w Niedzicy, o którym krąży wiele legend. Jedna z nich mówi, że do dziś ukryty jest tam skarb Inków, którzy szukali w nim schronienia podczas ucieczki przed hiszpańskimi prześladowaniami.

- Plaża u podnóża zamku w Niedzicy

W miesiącach letnich turyści spragnieni kąpieli słonecznych po zwiedzaniu zamku mogą wybrać się na piaszczystą plażę, która znajduje się prawie u jego stóp. Zbiornik Czorsztyński ma tam również strzeżone kąpielisko, a na plaży dostępne są punkty gastronomiczne oraz miejsce na rozpalenie ogniska.

- Rejs po zalewie

Po zwiedzaniu zamku i plażowaniu można wybrać się w trwający około 50 minut rejs statkiem. Przystań znajduje się blisko zamku i plaży w Niedzicy. Ze statku podziwia się Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny, ruiny gotyckiego zamku w Czorsztynie i wszystkie okoliczne atrakcje z innej perspektywy. Taka forma zwiedzania jest możliwa jednak tylko od maja do października.

- Malownicze szlaki

Amatorów pieszych wędrówek zachwycą pienińskie szlaki. Na trasie jednego z nich wiodącego z Czorsztyna na Trzy Korony można zatrzymać się w punkcie widokowym na polanie Majerz. Roztacza się stamtąd niesamowity widok na Jezioro Czorsztyńskie, a znajdująca się tam Bacówka w sezonie oferuje pyszne sery. Czasami uda się też zobaczyć wypas owiec.

Jezioro Czorsztyńskie – co jeszcze warto wiedzieć

Turyści wybierający się nad Zalew Czorsztyński powinni wiedzieć, że jest on objęty ochroną, co oznacza, że od 1 czerwca do 30 września nie wolno używać na wodzie silników spalinowych. Ważną informacją natomiast dla wędkarzy jest fakt, że łowienie może odbywać się wyłącznie na przynęty roślinne i sztuczne.

Planując urlop, warto śledzić lokalne wiadomości, ponieważ latem organizuje się tu sporo imprez plenerowych będących atrakcją dla turystów, takich jak np. różnego rodzaju regaty.

Ogrom atrakcji i malownicze tereny przyciągają nad Jezioro Czorsztyńskie co roku tłumy turystów. Warto więc zarezerwować nocleg dużo wcześniej, a tym, którzy marzą nie tylko o tym, aby spędzić cały urlop nad jeziorem, ale poznać inne ciekawe zakątki Pienin, poleca się jako bazę wypadową uroczą miejscowość w Pieninach – Szczawnicę. Blisko z niej zarówno nad Zalew Czorsztyński, jak i na spływ Dunajcem. Jeśli zarezerwujesz nocleg w naszej willi, zapewnimy ci dogodne warunki do odpoczynku oraz pożywne i smaczne śniadania dające energię na poszukiwanie przygód.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc