Atrakcje dla dzieci w Pieninach i samej Szczawnicy

Wyjazd z dziećmi na wakacje nie tylko zacieśnia rodzinne więzy, ale w młodym pokoleniu rozbudza nowe pasje i pozostawia cenne wspomnienia na całe życie. Jadąc na urlop z dziećmi, warto wybrać takie miejsca, które dostarczą im dużo wrażeń. Regionem, który może zachwycić nie tylko dorosłych, ale i dzieci, są Pieniny. Sprawdźcie, jakie atrakcje może zapewnić podróż w Pieniny z dziećmi i które z nich wybrać w zależności od wieku dziecka i pogody.

Co robić w Pieninach z dziećmi?

Wyprawa w Pieniny z dziećmi zapewni całej rodzinie nie tylko świeże górskie powietrze, ale i moc atrakcji. Jeśli rodzice chcą obudzić w swoich pociechach naturę podróżnika i odkrywcy ten region idealnie się do tego nadaje. Do tego ogrom różnorodnych atrakcji, jakich dostarcza, pozwala wybrać te najbardziej dostosowane do wieku dziecka, jego zainteresowań i kondycji, a tym samym sprawić, że pobyt będzie udany, a dzieci na pewno nie będą się nudzić. Oto przykładowe atrakcje dla dzieci w Pieninach:

- Spływ Dunajcem

To niewątpliwie jedna z największych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Spływ Dunajcem trwa od 2 do 3 godzin na drewnianych tratwach. Po drodze rozciągają się niezapomniane widoki, a flisacy snują ciekawe opowieści o mijanych miejscach, przytaczają legendy, które dzieci uwielbiają.

- Zwiedzanie zamku w Niedzicy i piknik na plaży u jego stóp

Chociaż niektórzy postrzegają zwiedzanie zamku bardziej jako atrakcję dla dorosłych, taka wyprawa do Niedzicy może spodobać się również dzieciom. Zamczysko tuż przy plaży i przystani, skąd rozciąga się widok na Pieniny, atrakcje dla dzieci w samym zamku w postaci ciekawych opowieści przewodnika o krążących o nim legendach oraz piknik na plaży, czy nawet ognisko sprawi, że dzieciaki będą zachwycone.

Dziecko w Pieninach

- Wjazd kolejką krzesełkową na Palenicę i spacer po górach

Mimo że istnieją łatwe szlaki w Pieninach dla dzieci, zwłaszcza te młodsze mogą kaprysić. Jeśli nie chce się dziecka zniechęcić do chodzenia po górach, można wybrać się na Palenicę kolejką krzesełkową, co z pewnością mu się spodoba. Na samym szczycie czekać będą atrakcje w postaci ścieżki edukacyjnej, na której można zobaczyć ciekawe rośliny, zwierzęta i dużych rozmiarów grzyby. Z Palenicy da się łatwo zejść grzbietem Małych Pienin do schroniska pod Durbaszką lub do samej Szczawnicy.

- Wyprawa na magnetyczną górę Wdżar

Kolejną propozycją dla rodzin zastanawiających się, gdzie w Pieniny z dziećmi pojechać, może być wyprawa do wsi Kluszkowce na górę Wdżar. Można na nią wejść lub wjechać wyciągiem krzesełkowym. Góra jest o tyle ciekawa, że występują na niej anomalie magnetyczne, a kompasy wariują. Na szczycie można zajść do góralskiej gospody. Dzieciom spodoba się z pewnością metalowa smoczyca, widoczne na górskich halach stada owiec oraz zjeżdżalnia

- Zabawa na placu zabaw w Parku Zdrojowym w Szczawnicy

Chociaż Pieniny trasy dla dzieci oferują niezwykle atrakcyjne, czasami przyda się dzień odpoczynku od górskich wędrówek. Dzieci, które mają zazwyczaj więcej energii niż dorośli, będą mogły wyszaleć się wtedy na placu zabaw w szczawnickim parku, a rodzice naładują akumulatory na dalsze wyprawy.

To tylko wybrane atrakcje dla rodzin odwiedzających Pieniny z dziećmi. Jest ich o wiele więcej, także dla tych, którzy przyjeżdżają z maluchami w wózku.

Gdzie w Pieniny z dzieckiem w wózku?

Na urlop w Pieniny z dziećmi warto wybrać się także wtedy, gdy są one jeszcze maleńkie. Można znaleźć tu wiele łatwych tras, po których bez problemu da się spacerować z wózkiem. Dla odwiedzających Pieniny z małym dzieckiem najbardziej atrakcyjną miejscowością jest Szczawnica, której wielkim atutem jest licząca prawie 2 km promenada wzdłuż potoku Grajcarek. Dla osób lubiących dalsze wyprawy atrakcyjna będzie też Droga Pienińska, rezerwat Biała Woda, czy wyprawa drogą asfaltową do wodospadu Zaskalnik.

Co robić w Pieninach gdy pada deszcz?

Może się zdarzyć, ze zaplanowane wcześniej wycieczki górskie trzeba będzie odłożyć ze względu na niesprzyjającą pogodę. Budzi to czasem obawy szczególnie wśród osób wybierających się w Pieniny z dziećmi. Rodzice nie chcą przecież, aby ich pociechy się nudziły, bo wtedy nawet rozłożone w pokoju hotelowych planszówki mogą nie wystarczyć do poprawy humoru. Dobrą wiadomością dla osób przebywających z dzieckiem w Szczawnicy może być to, że znajduje się tam sala zabaw Pieninolandia, którą można odwiedzić podczas deszczowej pogody. Rodzice spędzą w niej czas, delektując się kawą w kawiarni, a ich pociechy będą mogły wyżyć się w basenie z kulkami lub podczas wspinania czy skakania oraz pokonywania toru przeszkód.

Jak widać, Szczawnica i jej okolice oraz całe Pieniny mogą być świetnymi miejscami na urlop z dziećmi. Miejsce na noclegi najlepiej zarezerwować dużo wcześniej, ponieważ region ten jest chętnie odwiedzany przez turystów i szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy najwięcej ludzi wybiera się w Pieniny z dziećmi, znalezienie noclegu w ostatniej chwili może być trudne. Szczególnie atrakcyjnym miejscem na nocleg dla osób jadących w Pieniny z dzieckiem jest Szczawnica. Nasza willa zaprasza całe rodziny, oferując komfortowe warunki i pyszne śniadania.

Sprawdź naszą ofertę: 

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc