Spływ Dunajcem – poznaj jedną z największych atrakcji Europy

Spływ Dunajcem to niezapomniana przygoda i niezwykłe spotkanie z nieokiełznaną dziką przyrodą. Jest nie tylko największą atrakcją samych Pienin, ale i ewenementem na skalę europejską. Mimo że krąży wiele legend na temat powstania warunków do spływu, najpewniej to sama natura stworzyła takie możliwości, żłobiąc w skałach wąwóz będący przełomem rzeki Dunajec.

Spływ Dunajcem – szansa na niezapomniane przeżycia

Spływ tratwami Dunajcem już od lat trzydziestych XX wieku organizuje Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Jego tradycja jednak jest dłuższa i sięga początków XIX wieku. Najpierw miał on charakter imprez towarzyskich z odpowiednią oprawą dla gości okolicznych dworów. Potem z biegiem lat zaczął przyciągać rzesze turystów z całej Europy. Szacuje się, że obecnie rocznie z atrakcji korzysta prawie 250 tysięcy ludzi.

Trasa jest bardzo malownicza i wynosi średnio około 15 km. Zaczyna się w przystani Sromowce Niżne lub Sromowce Wyżne. Do określania miejsca rozpoczęcia spływu czasami używa się nazwy dzielnicy Sromowiec Wyżnych zwanej Sromowce Kąty. Portem docelowym może być Szczawnica lub Krościenko nad Dunajcem. Trasa do Szczawnicy jest nieco krótsza i spływ flisacki trwa około 2 godzin, a do Krościenka prawie 3 godziny. Oprócz podziwiania niezapomnianych widoków turyści mogą liczyć na dodatkowe atrakcje. Flisacy snują bowiem liczne opowieści o samych Pieninach. Opowiadają legendy o Janosiku oraz wiele innych związanych z mijanymi miejscami.

Spływ Dunajcem

Czy spływ Dunajcem jest bezpieczny?

Spływ Dunajcem odbywa się na drewnianych tratwach, zbudowanych z połączonych ze sobą flisackich czółen wymoszczonych jedliną i gałązkami świerku. Spływ z flisakami zaczyna się w momencie skompletowania minimalnego stanu 11 osób. Na jednej łodzi może płynąć maksymalnie 5 dzieci z biletami ulgowymi. Tratwą steruje za pomocą sprysek, czyli długich żerdzi, dwóch dobrze wyszkolonych i doświadczonych flisaków, którzy dbają o bezpieczeństwo przewożonych osób. Flisacy doskonale znają mogące występować na trasie ewentualne zagrożenia i wiedzą, jak sobie z nimi radzić, a nawet im zapobiegać.

Bezpieczeństwo podczas spływu zależy także od samych uczestników. Z tego względu nie wpuszcza się na tratwę osób pod wpływem alkoholu, ani nie dopuszcza się spożywania go podczas spływu. Decydując się na spływ tratwami, nie trzeba czynić specjalnych przygotowań. Konieczne jest jednak zabranie dodatkowej ciepłej odzieży, szczególnie kurtki przeciwdeszczowej, która przyda się, gdyby zrobiło się zimno lub zaczęło padać. Spływy flisackie Dunajcem organizowane podczas słonecznych gorących dni wymagają od turystów dodatkowego zabezpieczenia skóry przed słońcem i zaopatrzenia się w okulary przeciwsłoneczne. Dobrze jest mieć też odpowiednie nakrycie głowy, które może ochronić przed udarem cieplnym. W chłodne dni natomiast przyda się zabranie ze sobą termosu z gorącą herbatą.

Ile kosztuje spływ Dunajcem z flisakami?

Wybierając się w Pieniny, trzeba wiedzieć, że aby włączyć spływ Dunajcem do zaplanowanych atrakcji, należy pojechać tam w sezonie flisackim, który trwa od 1 kwietnia do 31 października. Bilety można nabyć na miejscu w kasie lub kupić online. Ceny uzależnione są od długości trasy oraz terminu. Droższe są zawsze w tzw. sezonie wysokim obejmującym okres wakacyjny oraz długie weekendy. Ceny mogą się zmieniać także w kolejnych sezonach. Aktualnie w 2023 roku, jeśli miejscem docelowym jest Szczawnica, spływ kosztuje 93 zł, a w sezonie wysokim 99 zł. Ceny biletów ulgowych dla dzieci do lat 10 wynoszą odpowiednio 65 zł poza sezonem wakacyjnym i 69 zł w wakacje i święta. Dla grup zorganizowanych istnieją specjalne atrakcyjne oferty cenowe. Warto jednak wiedzieć, że organizator nie zwraca kosztów poniesionych na zakupione wcześniej bilety w przypadku rezygnacji ze względu na zmianę planów, czy niekorzystną pogodę.

Jeżeli planujesz wypoczynek w Pieninach i spływ z flisakami Dunajcem, w naszej willi znajdziesz wygodne i odpowiadające Twoim potrzebom noclegi. Zapewniamy domową atmosferę i pożywne śniadania, po których będziesz miał dużo energii do aktywności podczas dnia. Nocleg zarezerwuj już dziś, zanim ktoś Cię ubiegnie i przeżyj największą przygodę swojego życia.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc