Pieniński Park Narodowy – spotkanie z dziką naturą
Znajdujący się w Małopolsce Pieniński Park Narodowy to najstarszy z 23 parków narodowych w Polsce. Powstał w 1932 roku w celu uratowania przed zdewastowaniem wyjątkowej przyrody, która w jego obrębie się znajduje. Mimo obowiązujących na jego terenie zasad, których należy ściśle przestrzegać, podczas zwiedzania cieszy się wielką popularnością wśród turystów właśnie ze względu na niepowtarzalne krajobrazy i przyrodę. Co warto wiedzieć przed udaniem się na teren Pienińskiego Parku Narodowego? Sprawdźcie.
Co obejmuje Pieniński Park Narodowy?
Pieniński Park Narodowy zajmuje po stronie polskiej powierzchnię 2372 ha, z czego ponad 1665 ha stanowią lasy, 471 ha to tereny uprawne, a 0,32 ha obejmuje woda. Część tej powierzchni Pienińskiego Parku i wszystkiego, co się na niej znajduje, podlega ścisłej ochronie, a reszta ochronie częściowej. Tereny, które znalazły się w obszarze Pienińskiego Parku to spośród Pienin Właściwych Masyw Trzech Koron, Przełom Dunajca, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki oraz Zielone Skałki z Pienin Spiskich. Jeszcze więcej miejsca Pieniński Park Narodowy zajmuje po stronie słowackiej, bo jest to aż 3750 ha. Na terenie parku udostępniono aż 35 km szlaków turystycznych, po których można się poruszać wyłącznie w czasie dnia od 1 godziny przed wschodem słońca do 1 godziny po zachodzie słońca. Historia Pienińskiego Parku Narodowego pokazuje, że stopniowo Skarb Państwa, aby utworzyć park narodowy, wykupował tereny z rąk prywatnych i obecnie w rękach państwowych znajduje się około 53% powierzchni parku.
Na terenie parku znajduje się wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt, których nie można spotkać nigdzie poza tym obszarem. Na turystów czekają także galerie widokowe, gdzie mogą oni podziwiać piękno natury oraz unikalne na skalę światową krajobrazy.
Pieniński Park Narodowy – największe atrakcje turystyczne
Niewątpliwie największa atrakcja turystyczna Pienińskiego Parku Narodowego to spływ Przełomem Dunajca flisackimi tratwami. Najpopularniejsza trasa wiedzie ze Sromowiec do Szczawnicy, a jej pokonanie trwa ponad 2 godziny. Dla tych, co nie mają odwagi płynąć, ważną informacją może być to, że trasę można pokonać pieszo lub na rowerze Drogą Pienińską. Okoliczne góry i rozciągająca się z ich szczytów panorama są kolejną atrakcją Pienińskiego Parku Narodowego. Zarówno na szczycie Trzech Koron, jak i na Sokolicy znajdują się punkty widokowe, które przyciągają rzesze turystów. Okoliczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie, a także Czerwony Klasztor urozmaicają ofertę atrakcji turystycznych, a zapora wodna za Jeziorze Czorsztyńskim, czy okoliczne kaskady leśnych potoków, a także wodospad Zaskalnik daję poczucie ukojenia i odpoczynku na łonie natury. Liczne szlaki turystyczne pozwalają dobrze poznać przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego i się nią cieszyć. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno w nią ingerować, ani zbaczać ze szlaku.
Pieniński Park Narodowy – jakich zasad należy przestrzegać podczas zwiedzania?
Zwiedzając Pieniński Park Narodowy należy bezwzględnie stosować się do zasad panujących w jego obrębie i przed wyruszeniem na szlak zapoznać się z regulaminem. Podczas spacerów po każdym parku narodowym należy uszanować zakazy ingerencji w przyrodę. Nie można więc także i tutaj zbierać owoców leśnych, czy grzybów, niszczyć roślin, ani zabijać żyjących w nim zwierząt. Warto wiedzieć także, że na obszar parku zabrania się także wprowadzania psów. Nie wolno też palić papierosów, ognisk ani wykonywać lotów dronami. Nie można łowić ryb, biwakować i zakłócać ciszy. Oprócz wymienionych powyżej zasad istnieją jeszcze inne, które szczegółowo zostały ujęte w regulaminie Pienińskiego parku Narodowego. Jeśli chce się uniknąć mandatów, należy koniecznie się z nim zapoznać. Tylko przestrzeganie powyższych zasad pozwoli zachować przyrodę w nienaruszonym stanie.
Pieniński Park Narodowy to skarbnica nielicznych już terenów naturalnych łącznie z całą żyjącą na nich przyrodą, które nie zostały zdewastowane przez cywilizację. Warto się tam wybrać, aby nacieszyć zmysły, odzyskać spokój i równowagę zakłóconą przez wzrastające tempo życia. Noclegi najlepiej zarezerwować w naszej willi w Szczawnicy, skąd codziennie będzie można wyruszać na szlak.
Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc