Szczyt Trzy Korony - czym urzeka turystów ?
Trzy Korony to jeden z najpopularniejszych i najbardziej efektownych szczytów w Pieninach. Mimo że nie jest najwyższy, to ze względu na specyficzną budowę, która z daleka przypomina koronę, jest chętnie odwiedzany przez turystów. Góra prezentuje się efektownie o każdej porze roku, a jej zdobycie to gratka dla miłośników górskich wypraw i nagroda w postaci urzekających widoków ze szczytu.
Trzy Korony – co warto o nich wiedzieć przed wyprawą?
Wspomniana we wstępie specyficzna budowa góry Trzy Korony niewątpliwie przyciąga turystów nietypowym kształtem swojej partii szczytowej, którą tworzy pięć skalnych turni wapiennych. Prezentują się one niczym skalna korona, a każdy ma swoją nazwę. Najwyższy z nich Okrąglica ma wysokość 982 m n.p.m. To na niej właśnie znajduje się platforma widokowa, na którą wchodzi się po stromych metalowych schodach. Wejście na Trzy Korony jest płatne, a jednocześnie na platformie zabezpieczonej barierkami może znajdować się najwyżej 30 osób. Z tego względu czasem, szczególnie w sezonie ustawiają się tam kolejki. Warto jednak postać trochę, aby zobaczyć urzekający widok ze szczytu. Przez wielu oceniany jest jako jeden z najpiękniejszych, jaki można spotkać w naszych górach. Widać stamtąd nie tylko same Pieniny i wijący się Dunajec, ale także Beskid Sądecki i Beskid Żywiecki, Tatry i Gorce oraz odległą o 63 km Babią Górę. Niezależnie od tego sama wędrówka na szczyt może zaowocować napotkaniem rzadkiej roślinności. Rośnie tam bowiem wiele unikalnych gatunków, których nie można spotkać w innych miejscach Pienin.
Jakie szlaki prowadzą na Trzy Korony?
Na Trzy Korony prowadzą różne szlaki turystyczne i decyzję o tym skąd wyruszyć trzeba podjąć, biorąc pod uwagę długość trasy i stopień jej trudności. Oto najpopularniejsze z nich:
- Żółty szlak z Krościenka nad Dunajcem przez przełęcz Szopka liczy około 5 km, jest łatwy i chyba najczęściej uczęszczany. Z tego względu warto go wybrać także zimą, gdyż jest szansa, że będzie przetarty.
- Żółty szlak liczący ponad 4 km ze Sromowców Niżnych przez Wąwóz Szopczański również należy do łatwych.
- Niebieski szlak ze Szczawnicy o długości ponad 8 km prowadzący przez Sokolicę i Sokolą Perć jest dość trudny i chwilami zaskakujący. Między innymi trzeba przeprawić się przez Dunajec. Poza tym ma ostre podejścia i może budzić emocje, ponieważ ścieżka momentami biegnie blisko przepaści. Mimo że są na niej barierki, nie poleca się go osobom z lękiem wysokości oraz rodzinom z dziećmi.
- Niebieski szlak z Czorsztyna na Trzy Korony przez przełęcz Osice jest łagodny i długi, bo liczy około 8 km, ale niektórym może wydawać się nieco nudny, ponieważ trasa w większości prowadzi przez las. Ma jednak swoją widokową część, skąd można podziwiać nawet Tatry, Jest nią polana Majerz.
Jaki widać, szklaki turystyczne mogą prowadzić z różnych miejscowości, mieć różną długość i stopień trudności. Bez względu jednak na to skąd na Trzy Korony się wyruszy, wszystkie szlaki krzyżują się pod Trzema Koronami, prowadząc do tzw. siodła, gdzie można kupić bilety na wejście na szczyt.
Trzy Korony – ciekawostki historyczne i legendy
Odwiedzając nowe miejsca, w tym góry, warto się trochę przygotować i poznać ciekawostki historyczne lub miejscowe legendy. Mając taką wiedzę, pełniej postrzega się otaczającą rzeczywistość. Trzy Korony intrygują już swoją nazwą, która nie wiadomo skąd się wzięła akurat w tym brzemieniu. Logiczniejszym dla wielu byłaby nazwa Pięć Koron ze względu na 5 wystających turni. W dokumentach austriackich z XIX wieku widniała nazwa Kronenberg, czyli Korona. Potem zaczęto nazywać tę górę Trzema Koronami i tak zostało do dziś. Niektórzy twierdzą, że wynika to z faktu, że aby wynająć w tamtych czasach przewodnika, trzeba było zapłacić góralowi 3 korony. Idąc na Trzy Korony, warto też poznać miejscowe opowieści, które mówią, że zapaloną turystką, która regularnie wchodziła na szczyt była św. Kinga, a także brat Cyprian z Czerwonego Klasztoru, który próbował startować ze szczytu na swojej latającej i samodzielnie skonstruowanej maszynie. Z ciekawostek historycznych natomiast wiadomo, że Trzy Korony były już chętnie odwiedzane przez turystów w XIX wieku, chociaż statystycznie w porównaniu z dzisiejszymi wędrówkami po górach, odwiedzało je znacznie mniej ludzi, około 300 rocznie, podczas gdy teraz liczba ta wynosi kilkadziesiąt tysięcy. Kiedyś pod sam szczyt wjeżdżało się nawet końskimi zaprzęgami. Modne były też piesze wycieczki w góry zarówno te dzienne, jak i o dziwo nocne.
Trzy Korony to jeden z najchętniej odwiedzanych szczytów w Pieninach. Turystów od lat przyciąga magiczna wręcz uroda samej góry, jej bliskość z miejsc, w których najczęściej zatrzymują się na noclegi podczas pobytu w tym regionie oraz niesamowite widoki, jedne z najpiękniejszych w Polsce oglądane ze szczytu Okrąglicy. Każdemu, kto chciałby przeżyć taką przygodę, czy też poznać inne atrakcje Pienin, takie jak spływ Dunajcem, poleca się jako bazę wypadową Szczawnicę. Noclegi można zarezerwować w naszej willi, aby mieć pewność, że dobrze się wypocznie przed aktywnymi wyprawami w góry.
Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc