Jakie atrakcje czekają na turystów w Sromowcach Niżnych i ich okolicach?

Sromowce Niżne to urokliwa wieś w Pieninach, gdzie turystów czekają nie tylko wspaniałe widoki, ale i niezapomniane przeżycia. Ta malowniczo położona mała miejscowość nad Dunajcem u stóp Trzech Koron na samym pograniczu ze Słowacją jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji, a także przeżywania przygód, których mogą dostarczyć. Jeśli ktoś myśli, że we wsi liczącej zaledwie około 1000 mieszkańców można się nudzić, bardzo się myli.

Spływ Dunajcem Sromowce Niżne – wielka przygoda dla aktywnych turystów

Spływ Dunajcem to niewątpliwie największa atrakcja Pienin i wspaniała przygoda. To właśnie w Sromowcach Niżnych znajduje się przystań początkowa spływu tratwami flisackimi. Można popłynąć do Szczawnicy lub Krościenka nad Dunajcem. Pierwsza trasa jest krótsza i trwa trochę ponad 2 godziny, a druga o pół godziny dłużej. To świetna okazja, aby zobaczyć okolice z perspektywy rzeki, a dodatkowo posłuchać ciekawych opowieści flisaków. Warto jednak wiedzieć, że aby przeżyć tę wspaniałą przygodę, trzeba tam pojechać w sezonie flisackim, który trwa od 1 kwietnia do 31 października. Natomiast osoby, które lubią bardziej aktywny wypoczynek i jeszcze większą nutkę adrenaliny mogą pokonać spływ Dunajcem kajakami lub pontonami. Tym, którzy nie mają dużego doświadczenia w kajakarstwie, wypożycza się bezpieczne i stabilne kajaki pneumatyczne. W razie złej pogody spływ jest odwoływany.

Co jeszcze warto zobaczyć, odwiedzając Sromowce Niżne?

Mimo że ta niewielka miejscowość zasłynęła głównie ze spływów tratwami flisackimi Dunajcem, warto tu przyjechać nawet jeśli nie ma się zamiaru brać udziału w spływie. Urokliwie położone Sromowce Niżne atrakcje zapewniają turystom o każdej porze roku, nawet wtedy, gdy spływy się nie odbywają. Oto co warto zobaczyć, odwiedzając Sromowce Niżne:

- Drewniany kościółek św. Katarzyny

Ten zabytkowy kościół to prawdziwa gratka dla miłośników drewnianych budowli. Pochodzi z XVI wieku, ale nie odprawia się już w nim nabożeństw. Znajduje się tam za to Galeria Sztuki Pienińskiej, gdzie można podziwiać obrazy i rzeźby miejscowych twórców oraz stroje ludowe. Co ciekawe, za wstęp nic się nie płaci.

- Trzy Korony

To jeden z najatrakcyjniejszych szczytów w Pieninach ze względu na specyficzną budowę. Partię szczytową tworzy 5 skalnych turni, z których najwyższy to Okrąglica, na której znajduje się punkt widokowy, gdzie można podziwiać panoramę całej okolicy. Na Trzy Korony wiodą różne szlaki, a jeden z nich – żółty prowadzi z miejscowości Sromowce Niżne. Atrakcje po drodze, która wynosi około 4 km zapewnia także Wąwóz Szopczański, przez który należy przejść.

- Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor znajduje się po słowackiej stronie na drugim brzegu Dunajca. Sromowce Niżne połączone są z miejscowością noszącą taką samą nazwę jak klasztor kładką, po której można przejść, aby zwiedzić ten słynny sakralny zabytek, a także spróbować słowackich specjałów. Na miejscu można też zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, między innymi zbiory księgarskie oraz słynny zielnik zawierający około 300 roślin porastających Pieniny. Co ciekawe, można się tam wybrać rowerem wypożyczonym w Sromowcach Niżnych.

- Droga Pienińska

Po zwiedzeniu Czerwonego Klasztoru, szczególnie jeśli na wyprawę ktoś wybrał się rowerem, można udać się Drogą Pienińską do Szczawnicy. Jest to pewna alternatywa dla osób chcących zobaczyć tereny, które mija się, decydując się na spływ Dunajcem, ale nie chce się wziąć w nim udziału. Jeśli wypożyczy się rower we wsi Sromowce Niżne, można go potem bez problemu zostawić w Szczawnicy, jeśli to właśnie tam ktoś zdecyduje się na noclegi. Co ciekawe, drogą tą poruszają się jedynie rowerzyści i piesi, a trasa wynosi około 9 km.

Sromowce Niżne – gdzie najlepiej zatrzymać się na nocleg?

Jeśli w swoich planach urlopowych uwzględnia się pobyt w Pieninach i chce się odwiedzić Sromowce Niżne, noclegi najlepiej rezerwować w pobliskiej Szczawnicy, która jest dobrze skomunikowana także z innymi pienińskimi atrakcjami. Łatwo z niej udać się nie tylko do Sromowiec Niżnych, ale także do Niedzicy, czy Czorsztyna, aby zwiedzić okoliczne zamki, czy zobaczyć Jezioro Czorsztyńskie. Noclegi można zarezerwować w naszej willi, ale lepiej robić to z wyprzedzeniem, ponieważ zarówno Szczawnica, jak i Sromowce Niżne atrakcje mają tak liczne, że przyciągają turystów z całej Europy.

Sromowce Niżne to atrakcyjna turystycznie miejscowość godna uwzględnienia w wakacyjnych planach. Może dostarczyć prawdziwej przygody tym, którzy zdecydują się na spływ Dunajcem lub zauroczyć tych, którzy lubią chodzić po górach lub wąwozach i obcować z otaczającą przyrodą.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc