Spływ kajakiem Dunajcem – aktywny wypoczynek i niezwykła przygoda

  • Spływ kajakiem Dunajcem

Jeden z najbardziej urokliwych regionów Polski to Pieniny, które co roku przyciągają rzesze turystów. Niezapomniane widoki, moc atrakcji i szansa na aktywny wypoczynek to wielkie atuty tych okolic i obietnica udanego urlopu. Niewątpliwie największą atrakcją Pienin jest spływ Dunajcem. Zazwyczaj kojarzy się go z flisackimi tratwami, ale istnieją także inne możliwości. Jedną z nich jest spływ kajakowy Dunajcem.

Dla kogo spływ kajakowy Dunajcem i co warto o nim wiedzieć?

Najlepiej zapamiętuje się te rzeczy czy wydarzenia, które wywołują dreszczyk emocji. Takich właśnie atrakcji dostarcza spływ kajakiem Dunajcem, szczególnie tym, którzy nie są jeszcze wytrawnymi kajakarzami. Jedni i drudzy jednak odnajdą podczas spływu dużą dozę przyjemności. Malownicze trasy podczas kilkugodzinnego spływu na spokojniejszych odcinkach pozwalają się wyciszyć, aby znowu potem wywołać nutkę adrenaliny. Niektóre trasy są bardziej wymagające, inne mniej, ale generalnie spływ kajakowy Dunajcem do trudnych nie należy. Szacuje się, że w 6- stopniowej skali trudności wynosi 1-2. Może więc wziąć w nim udział nie tylko osoba doświadczona w kajakarstwie górskim, ale praktycznie każdy, nawet dzieci od lat 11. Należy jednak umieć pływać. Swojego kajaku mieć nie trzeba, ponieważ w Szczawnicy istnieją wypożyczalnie, a także firmy, które organizują spływy pod okiem instruktorów. Warto wiedzieć, że w zależności od trasy spływ kajakiem trwa od 2 nawet do kilku godzin. Najbardziej popularne są te krótsze trasy wiodące przełomem rzeki Dunajec. Nie można jednak podczas spływu dobijać po drodze do brzegu, chyba że w wyjątkowych sytuacjach. Trwający co najmniej 2 godziny spływ dla osób, które nie lubią bezczynnie siedzieć bez ruchu, będzie z pewnością atrakcyjniejszy, jeśli będą pokonywać Dunajec kajakiem niż na tratwie.

Najpopularniejsze trasy spływu kajakiem w Małopolsce

Spływ kajakowy po Dunajcu może odbywać się na kilku trasach. Różnią się one odległością i stopniem trudności. Najpopularniejsza z nich zaczyna się w miejscowości Sromowce Niżne i wiedzie do Szczawnicy. Spływ trwa 2 godziny i prowadzi przepięknym wąwozem między skałami, co robi ogromne wrażenie na turystach. Nieco bardziej wymagająca i dłuższa trasa prowadzi natomiast ze Szczawnicy do Wietrznic. Na miejsce spływu, jak i z powrotem można dojechać busem lub rowerem albo nawet dojść na piechotę. Spływy kajakowe organizuje się też na dłuższych trasach, gdzie można płynąć całą rodziną. Taką niewymagającą trasą jest odcinek między Jurkowem a Zakliczynem, podczas którego można się zrelaksować. Osobom mającym ochotę spędzić w kajaku więcej godzin poleca się natomiast trasę z Jurkowa do Tarnowa. Pokonanie jej trwa jednak aż 6 godzin. Jak widać, każdy może wybrać coś dla siebie w zależności od zaawansowania w pływaniu kajakiem.

Czy spływ kajakowy Dunajcem jest bezpieczny?

Wielu turystów często miałoby ochotę wziąć udział w takim spływie, ale obawia się, czy kajaki są bezpieczne. W opinii ludzi uchodzą za wywrotne, a rzeka miejscami jest rwąca, co potęguje lęk. Jeśli ktoś ma takie obawy, może zdecydować się na spływ tratwą lub pontonem albo zapisać się na zorganizowany spływ kajakowy grupowy pod okiem instruktora. W takim wypadku, gdy zanosi się na burzę lub inne anomalie pogodowe, które mogą stworzyć jakiekolwiek niebezpieczeństwo podczas spływu, jest on odwoływany. Jak zapewniają organizatorzy takich spływów, są one w pełni bezpieczne, jeśli ludzie odpowiednio się przygotują i nie naruszają zasad bezpieczeństwa. Na trasie spotyka się odcinki bardzo spokojne, ale czasami nurt jest szybki i może trochę kołysać. Z tego względu osobom, które nie mają doświadczenia, wypożycza się kajaki pneumatyczne, które zachowują stabilność nawet na rwącym nurcie. Wprawionym kajakarzom natomiast poleca się kajaki polietylenowe. Osobom wybierającym się na spływ kajakowy Dunajcem zaleca się zadbać przed wypłynięciem o odpowiednie wyposażenie, które można wypożyczyć. Są to:

- kajak dostosowany do umiejętności i doświadczenia,

- kamizelka dobrana do wagi ciała,

- wytrzymałe wiosła,

- zapewniający bezpieczeństwo kask,

- worki wodoszczelne na odzież i telefon,

- w chłodne dni pianka i peleryna kajakowa.

Niezależnie od tego, osoby decydujące się na spływ kajakiem Dunajcem są informowane o ewentualnych zagrożeniach i często otrzymują mapkę z zaznaczonymi na niej miejscami, w których szczególnie trzeba uważać oraz odpowiedni instruktaż.

Spływ kajakowy Dunajcem to wspaniała przygoda, która na długo zostaje w pamięci. Osoby, które biorą w nim udział, często wracają, aby przeżyć to jeszcze raz. Warto się na to zdecydować podczas urlopu w Pieninach. Doskonałą bazą wypadową jest Szczawnica, która zapewnia także wiele innych atrakcji. Ze względu na duże obłożenie miejsc noclegowych, szczególnie w sezonie, warto zarezerwować noclegi już wcześniej. Nasza willa oferuje wygodne pokoje i pyszne śniadania, które dają dużo energii do czynnego wypoczynku. Można do nas przyjeżdżać całą rodziną, a nawet zabrać ze sobą domowego pupila - serdecznie zapraszamy.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc