Szczawnica – co warto zobaczyć?

Szczawnica to jedno z najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w południowej Polsce. Kochają ją nie tylko kuracjusze spragnieni wód mineralnych o właściwościach leczniczych, ale i amatorzy aktywnego wypoczynku. Jakie atrakcje Szczawnicy warto poznać szczególnie? Sprawdźcie.

Szczawnica – urokliwe miasteczko w sercu Pienin

Malowniczo położona w sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego Szczawnica przyciąga turystów licznymi atrakcjami oraz czystym górskim powietrzem i urokliwym krajobrazem. Płynący przez nią potok Grajcarek będący prawym dopływem Dunajca oraz oryginalna drewniana architektura miasta tworzą szczególny klimat. Już sam spacer promenadą, czy po placu Dietla w otoczeniu zabytkowych willi może dostarczyć sporej przyjemności dla oka. Delektują się tym głównie kuracjusze przybywający do Szczawnicy na leczenie, którzy nie mają wystarczająco dobrej kondycji, aby wybierać się na dalsze wycieczki. Mogą natomiast korzystać z leczniczych wód mineralnych, zwanych szczawami, od których pochodzi nazwa uzdrowiska. Pijalnia wód mineralnych oferuje wody cenione przy leczeniu górnych dróg oddechowych, astmy, czy alergii. Natomiast wszystkim, którzy spragnieni są aktywnego wypoczynku, to urokliwe miasteczko ma do zaoferowania o wiele więcej. To stąd prowadzą pienińskie szlaki piesze i rowerowe, a także blisko jest do wielu atrakcji, które swoim zróżnicowaniem pozwolą aktywnie spędzić urlop i pozostawią miłe wspomnienia.

Co warto zobaczyć w samej Szczawnicy?

Atrakcje turystyczne Szczawnicy i jej okolic są różnorodne i każdy może znaleźć coś dla siebie. Można je dobierać także w zależności od pory roku, w jakiej uzdrowisko się odwiedzi. Niektóre z nich niedostępne zimą rekompensuje możliwość uprawiania sportów zimowych dostępnych o tej porze roku. Od wiosny do jesieni natomiast, mimo że na nartach się nie pojeździ, wciąż można korzystać z wyciągów krzesełkowych, co zwiększy atrakcyjność przemieszczania się po to, aby zobaczyć jak najwięcej. Oto miejsca, które trzeba odwiedzić, będąc w centrum Szczawnicy:

- Dolny i Górny Park

Przed wejściem do Górnego Parku na placu Dietla znajduje się pijalnia wód, gdzie warto zaopatrzyć się w wodę mineralną, gdyż najlepiej działa pita powoli podczas spaceru. Tuż obok pijalni można przejść schodkami na teren parku. Na jego terenie są liczne rzeźby, hotel oraz inhalatorium. Dolny Park w Szczawnicy znajduje się obok dworca PKS i dostarcza latem cudownego cienia.

- Palenica

Można bez problemu dojść na nią piechotą, ale da się też wjechać na górę wyciągiem krzesełkowym, aby ze szczytu podziwiać panoramę Tatr. Będzie to szybsza opcja, niż spacer, a zaoszczędzony czas będzie można wykorzystać na zwiedzenie innych atrakcji i pochodzenie po górach także w okolicach Szczawnicy.

Promenada nad Grajcarkiem w Szczawnicy - czym przyciąga turystów?

Promenada nad Grajcarkiem to jeden z najdłuższych deptaków w Polsce. Liczy około 1800 metrów i usytuowana jest wzdłuż potoku Grajcarek, będącego dopływem Dunajca. To idealna trasa spacerowa dla każdego, kto odwiedził tę urokliwą miejscowość, jaką jest Szczawnica. Promenada powstała w 2011 roku i dostępna jest wyłącznie dla spacerowiczów, a zamknięta dla samochodów. Można natomiast na nią wjechać rowerem, na rolkach, na deskorolce, czy hulajnodze. Położona z dala od zgiełku ulic w malowniczej części Szczawnicy, skąd rozciąga się widok na okoliczne góry i rzekę, zachęca do codziennych spacerów. Jest dobrze oświetlona, więc można wybrać się na spacer o każdej porze dnia i roku. Dla tych, którzy zechcą odpocząć podczas spaceru, Szczawnica deptak wyposażyła w dużą ilość ławeczek. Można na nich usiąść i delektować się kojącym szmerem potoku, orzeźwiającym górskim powietrzem i cudownymi widokami. Aby to miejsce jeszcze uatrakcyjnić, pomyślano o zagospodarowaniu całego terenu elementami małej architektury, takimi jak ozdobne ażurowe altanki, palisady, a także zróżnicowaną roślinnością. Sam potok przecinają liczne mostki, którymi można przejść na drugą stronę Grajcarka, gdyż deptak w Szczawnicy usytuowany jest po obu jego stronach. Jedna strona jest bardziej zacieniona, inna nasłoneczniona, co szczególnie latem pozwala na dobry wypoczynek zarówno osobom szukającym promieni słonecznych, jak i cienia.

Promenada nad Grajcarkiem – komu szczególnie jest polecana?

Kiedy powstała promenada nad Grajcarkiem, Szczawnica zyskała jeszcze większą popularność, jako miejsce atrakcyjne nie tylko dla turystów zafascynowanych chodzeniem po górach, czy chcących wziąć udział w spływie Dunajcem, ale jako oaza spokoju dla osób zestresowanych, którzy chcą w ciszy okraszonej szumem płynącego potoku dobrze wypocząć. Promenada nad Grajcarkiem to także raj dla rodzinnych spacerów nawet z dziecięcym wózkiem, gdyż deptak ma gładką i płaską nawierzchnię bez nachyleń. Starsze dzieci mogą przemieszczać się na rowerkach, czy rolkach. Po drodze można urządzić sobie piknik lub zatrzymać się w jednym z punktów gastronomicznych, a także kupić pamiątki. Wreszcie deptak w Szczawnicy to wymarzone miejsce na spacer dla seniorów, którzy przyjechali, aby odpocząć, czy podleczyć nadwątlone zdrowie i nie mają wystarczająco dużo siły, aby wybierać się na eskapady po górach. Jest to także doskonałe miejsce na aktywność fizyczną dla osób regularnie uprawiających jogging. Jak widać, sama Szczawnica, Grajcarek, deptak nad nim położony to idealne tereny do zróżnicowanych form wypoczynku dla osób w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności.

Promenada nad Grajcarkiem – ciekawostki

Spacerujących deptakiem w Szczawnicy może zainteresować fakt, że mostki łączące oba brzegi Grajcarka mają swoje nazwy. Jest tam między innymi Most Zakochanych, Most Flisaków i Most Zbójników. Spacer promenadą można połączyć z innymi atrakcjami, ponieważ deptak zaczyna się tuż przy stacji kolejki na Palenicę, a kończy połączeniem ze ścieżką spacerowo-rowerową prowadzącą aż na Słowację, gdzie można odwiedzić Czerwony Klasztor.

Promenada nad Grajcarkiem dostępna jest dla spacerowiczów całą dobę o każdej porze roku i jest atrakcyjnym obszarem turystycznym, podnoszącym walory tej urokliwej miejscowości, jaką jest Szczawnica. Trzeba tylko pamiętać, że aby skorzystać z jej uroków, najlepiej wcześniej zarezerwować sobie noclegi. Rezerwacji można dokonać online lub telefoniczne w naszej willi, która chętnie przyjmuje turystów z dziećmi, a nawet ze zwierzętami domowymi.

Pomysły na aktywny wypoczynek w Szczawnicy i jej okolicach

Szczawnica jest świetną bazą wypadową w okoliczne góry i do innych ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Na wyprawy można wybrać się pieszo lub rowerem. Oto przykłady miejsc i trasy:

- wyprawa rowerem do Czerwonego Klasztoru i powrót Dunajcem z flisakami

Droga Pienińska prowadząca spod przystani flisackiej w Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji umożliwi niezwykle przyjemną wycieczkę rowerową na trasie około 10 km. Rowery można oczywiście wypożyczyć w Szczawnicy, a jeśli chce się uatrakcyjnić swoją wyprawę, można je oddać Sromowcach Niżnych i wrócić do uzdrowiska z flisakami. Spływ Dunajcem to atrakcja, której nie można przegapić. Trwa około 2 godzin, podczas których słucha się flisackich opowieści i delektuje pięknem mijanych okolic.

- wycieczka w góry

Podczas pobytu w Szczawnicy przynajmniej raz trzeba wybrać się w góry. Pienińskie szlaki nie należą do trudnych, więc jeśli ktoś dysponuje nie najgorszą kondycją, z pewnością da radę. Można udać się przez Wąwóz Homole na najwyższy szczyt Pienin Wysoką. Jeśli jednak w Szczawnicy ktoś spędza dłuższy urlop, warto zaliczyć także piesze wędrówki na Sokolicę, Trzy Korony, czy Wysoki Wierch. Trzeba tylko pamiętać, aby na wędrówki po górach wybierać się w pogodne dni. Może to być to nie tylko bezpieczniejsze, ale i widoki, które się ujrzy ze szczytu, będą imponujące.

Jak widać, w samym uzdrowisku, jak i w okolicy Szczawnicy można ciekawie spędzić urlop. Przedstawione tutaj możliwości są jedynie częścią propozycji, które oferuje ten kurort. Jest ich o wiele więcej, dlatego warto wybrać się tu na dłużej. Trzeba jednak pamiętać o zarezerwowaniu wcześniej noclegu, gdyż sama Szczawnica, jak i Pieniny to oblegany przez turystów region. Nasza willa zapewnia komfortowe noclegi z pysznymi śniadaniami. Mile widziane są rodziny z dziećmi, a nawet ze zwierzętami domowymi. Jeśli myślisz o lecie w górach, już teraz do nas zadzwoń lub napisz i zarezerwuj pokoje, aby spokojnie zaplanować urlop.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc