Pieniny – co warto zobaczyć podczas pobytu?

  • Szczyt Trzy Korony
  • Wąwóz Homole Jaworki
  • Zamek Niedzica

Położone w Małopolsce Pieniny są jednym z najciekawszych i najbardziej malowniczych pasm górskich. Zachwyceni nimi będą zarówno miłośnicy najpiękniejszych pienińskich widoków, jak i poszukiwacze unikalnych okazów fauny i flory, a także ludzie lubiący zwiedzać historyczne budowle oraz tacy, którzy w naturze szukają spokoju i cichego szumu strumyka. Miejsc wartych odwiedzenia jest tak dużo, że każdy urlop będzie okazją nie tylko do sentymentalnych powrotów, ale i szansą na poznanie czegoś nowego.

Pieniny – co warto o nich wiedzieć przed urlopem?

Planując urlop w Pieninach, warto nie tylko wcześniej poczytać o dostępnych atrakcjach, ale też wiedzieć więcej o samych górach, szlakach turystycznych i miejscach, które trzeba zobaczyć. Można będzie wtedy nocleg znaleźć w miejscowości, z której do zaplanowanych celów wędrówek najłatwiej będzie dotrzeć. Najpopularniejszą miejscowością polskich Pienin jest uzdrowisko Szczawnica. To tam zatrzymać się najlepiej, ponieważ wszędzie będzie stosunkowo blisko. Trzeba wiedzieć, że część wartych odwiedzenia miejsc i najpopularniejszych szlaków turystycznych znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, którego zwiedzanie wymaga zastosowania się do obowiązujących tam zasad. Jeśli ktoś więc planuje podróż z psem, nie będzie mógł na teren pienińskiego parku z nim wejść. Należy więc zaplanować trasy zwiedzania tam, gdzie będzie to możliwe. Z atrakcji turystycznych Pienin mogą korzystać nie tylko osoby zmotoryzowane, albowiem istnieje w tych wyjątkowych górach wiele szlaków turystycznych, które przemierza się pieszo. Są też widokowe trasy rowerowe i wypożyczalnie rowerów. Wreszcie można zwiedzać także drogą wodną. Przełom Dunajca to miejsce spływów flisackimi tratwami lub kajakami, a po jeziorze Czorsztyńskim pływają także stateczki. Planując urlop, warto uwzględnić wszystkie te możliwości.

Pieniny – najciekawsze miejsca i atrakcje

Mnogość atrakcji Pienin i miejsc wartych odwiedzenia jest tak dużo, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Oto kilka najpopularniejszych:

- Przełom Dunajca

Spływ Dunajcem na flisackiej tratwie lub kajakiem to jedna z największych atrakcji Pienin. Trasa prowadzi ze Sromowiec do Szczawnicy lub Krościenka malowniczym przełomem rzeki, skąd można w czasie ponad 2-godzinnego spływu podziwiać okoliczne szczyty i dziką naturę. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć te tereny, nie biorąc udziału w spływie, może wybrać się pieszo lub rowerem. Droga Pienińska jest przeznaczona właśnie do tego rodzaju turystyki.

- Najpopularniejsze szczyty Pienin z punktami widokowymi

W Pieninach jest wiele szczytów, na które warto wejść lub wjechać wyciągiem krzesełkowym, aby podziwiać piękną panoramę polskich gór. Najbardziej popularnym jest szczyt Trzy Korony ze względu na niezwykły kształt przypominający koronę, którą tworzą wystające turnie. Na najwyższym z nich Okrąglicy jest platforma widokowa. Koniecznie trzeba też zobaczyć najwyższy szczyt Pienin, jakim jest Wysoka oraz Sokolicę z rosnącymi tam ciekawymi okazami sosen liczącymi ponad 500 lat. Góra Wdżar natomiast przyciąga magnetyzmem, co budzi wielkie zainteresowanie. Jeśli ktoś nie może chodzić po górach, ale chce chłonąć widoki z ich szczytów, może wjechać wyciągiem na Palenicę w Szczawnicy.

- Zamki w Niedzicy i Czorsztynie

Średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie to wielka gratka dla ludzi lubiących zwiedzać obiekty historyczne, a także słuchać opowieści i legend o tych miejscach. W Czorsztynie zostały tylko ruiny zamku, ale Zamek Dunajec w Niedzicy ma wiele ciekawych eksponatów do obejrzenia, w tym dawne meble i przedmioty, czy pojazdy konne. Oba zabytki położone są nad Jeziorem Czorsztyńskim i pływają między nimi statki wycieczkowe.

- Czerwony Klasztor po słowackiej stronie

Warto się do niego wybrać ze Szczawnicy Drogą Pienińską. Czerwony Klasztor to jeden z najstarszych zabytków sakralnych w okolicy. Są tam dostępne dla zwiedzających ekspozycje etnograficzne. Można też zjeść słynne knedliczki.

- Rezerwat Biała Woda

Ten rezerwat przyrody to idealne miejsce dla osób pragnących spokoju i wyciszenia. Można tam zobaczyć oryginalne wapienne skały i posłuchać szmeru wijącego się na trasie potoku. Trasa doliną Białej Wody nie jest wymagająca i nadaje się na rodzinne spacery.

- Wąwóz Homole

To najpiękniejszy polski kanion znajdujący się w Małych Pieninach. Wąwóz Homole prowadzi turystów malowniczą trasą wśród otaczających stromych skał wzdłuż potoku tworzącego piękne kaskady. Przecinają go w wielu miejscach kładki.

To tylko wybrane spośród atrakcji turystycznych Pienin, które warto zobaczyć. Jest ich o wiele więcej, ale jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę ze zwiedzaniem tego regionu najlepiej zaczynać od tych popularniejszych atrakcji Pienin. Zatrzymać się można w Szczawnicy w naszej willi, ale noclegi warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem, szczególnie jeśli urlop planuje się w sezonie.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc