Wąwóz Homole – jedna z największych atrakcji Małych Pienin

  • Wąwóz Holome Pieniny

Wąwóz Homole chętnie odwiedzany jest przez turystów przyjeżdżających w Pieniny. Ten niespełna kilometrowy odcinek to niezwykle malowniczy zakątek otoczony wysokimi na 120 metrów skałami. Trasę przejścia często przecina wartki potok Kamionka, na którym zamontowano metalowe mostki. To urokliwe miejsce spodoba się dużym i małym poszukiwaczom przygód.

Wąwóz Homole - położenie i geneza wąwozu oraz jego nazwy

Wąwóz Homole znajduje się na terenie Małych Pienin niedaleko Szczawnicy w miejscowości Jaworki. Kiedyś licznie zamieszkiwali te tereny Rusini i to właśnie w ich języku powstała nazwa wąwozu. Gomola, Homola oznacza obły, co ma ścisły związek z samym kształtem doliny, a także formami licznych kamieni, które obmywane przez rwący potok przybierają zaokrągloną postać. Wąwóz Homole również zawdzięcza swoje istnienie temu niewielkiemu, lecz bystremu górskiemu potokowi Kamionka, którego wody na przestrzeni lat wyżłobiły jego koryto. Proces ten zresztą trwa co dziś. Kiedyś teren doliny był bezdrzewny i używano go do wypasu owiec. Było to bezpieczne miejsce, z którego nie mogły uciec. Po II wojnie światowej zaczęto ten teren zalesiać i w 1963 roku utworzono rezerwat przyrody, gdzie w otoczeniu skał można spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt. Wąwóz Homole w Pieninach stał się tematem wielu krążących o nim legend i może być niezwykle ciekawym miejscem dla poszukiwaczy skarbów. Wynika to z faktu, że od zamierzchłych czasów poszukiwano tam złota i do dziś można jeszcze zobaczyć ślady opuszczonych szybów górniczych. Ciekawość budzą też jeszcze inne tajemnicze okazy, które mogą rozbudzić wyobraźnię każdego poszukiwacza przygód.

Wąwóz Homole – długość trasy

Każdemu, kto chce przejść przez wąwóz Homole, Jaworki będą punktem wyjścia. Można do nich łatwo i szybko dojechać samochodem lub busem z uzdrowiska Szczawnica. Na turystów zmotoryzowanych na miejscu czeka parking Homole, na którym za odpowiednią opłatą można zostawić samochód. Jakieś 200 metrów od niego zaczyna się zielony szlak wiodący korytem wąwozu i ma długość około 800 metrów. Niemal na jego początku turystów wita potok Kamionka, kilka tablic informacyjnych i drewniana altanka z ławeczkami. Trasa piesza wzdłuż doliny nie jest długa i bez zatrzymywania się czas przejścia może wynieść od 20 minut do pół godziny w jedną stronę. Jeśli natomiast komuś taka długość trasy wydaje się niewystarczająca, może ją sobie wydłużyć. Na końcu wąwozu znajduje się polana, na której można się zatrzymać i odpocząć. Uwagę przykuwają na niej głazy zwane Kamiennymi Księgami. Legendy głoszą, że zapisano na nich losy ludzkości, ale tekst jest trudny do odczytania. Podobno udało się to popowi z pobliskiej cerkwi, który jednak wkrótce po tym stracił mowę, aby nie mógł wyjawić tajemnicy światu. Po wyjściu z polany można dalej wspinać się w górę do punktu widokowego lub zejść do szałasu Bukowinki, gdzie znajduje się także kolejka linowa. Da się nią zjechać do Jaworek.

Wąwóz Homole – czy można wybrać się tam z psem?

Jeszcze do niedawna turyści przechodzili przez dolinę z psami, ale w 2022 roku pojawiła się informacja zabraniająca wstępu domowym czworonogom. Jeśli więc ktoś chciałby przyjechać w Pieniny z pieskiem, przed udaniem się na wycieczkę do wąwozu Homole powinien zadzwonić do nadleśnictwa Krościenko i zapytać o aktualne przepisy, aby niepotrzebnie nie narazić się na mandat.

Wąwóz Homole to trasa warta przejścia. Można spotkać na niej wiele ciekawych okazów przyrody i z bliska obcować z naturą. Aby odwiedzić to urocze miejsce, najlepiej zatrzymać się w pobliskiej Szczawnicy, skąd można szybko dotrzeć do najciekawszych atrakcji w Pieninach. Trzeba jednak wiedzieć, że miejsca noclegowe warto zarezerwować wcześniej, ponieważ szczególnie w sezonie urlop spędzają tu nie tylko Polacy, ale i goście z całej Europy. Nasza willa oferuje wygodne miejsca noclegowe ze śniadaniami. Chętnie ugościmy turystów z dziećmi, a także ze zwierzętami domowymi. Serdecznie zapraszamy.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc