Szczawnica – promenada nad Grajcarkiem

  • Szczawnica deptak promenada
  • Promenada nad Grajcarkiem
  • Szczawnica promenada

Szczawnica to malowniczo położona miejscowość uzdrowiskowa na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego. Ze względu na piękne krajobrazy i liczne atrakcje, które ma do zaoferowania, jest często odwiedzana przez turystów z całej Europy. Aby dobrze wypocząć, przyjeżdżają tu całe rodziny, a także kuracjusze dla poratowania zdrowia słynnymi wodami mineralnymi. Promenada nad Grajcarkiem to jedna z największych atrakcji tego uzdrowiska.

Promenada nad Grajcarkiem w Szczawnicy - czym przyciąga turystów?

Promenada nad Grajcarkiem to jeden z najdłuższych deptaków w Polsce. Liczy około 1800 metrów i usytuowana jest wzdłuż potoku Grajcarek, będącego dopływem Dunajca. To idealna trasa spacerowa dla każdego, kto odwiedził tę urokliwą miejscowość, jaką jest Szczawnica. Promenada powstała w 2011 roku i dostępna jest wyłącznie dla spacerowiczów, a zamknięta dla samochodów. Można natomiast na nią wjechać rowerem, na rolkach, na deskorolce, czy hulajnodze. Położona z dala od zgiełku ulic w malowniczej części Szczawnicy, skąd rozciąga się widok na okoliczne góry i rzekę, zachęca do codziennych spacerów. Jest dobrze oświetlona, więc można wybrać się na spacer o każdej porze dnia i roku. Dla tych, którzy zechcą odpocząć podczas spaceru, Szczawnica deptak wyposażyła w dużą ilość ławeczek. Można na nich usiąść i delektować się kojącym szmerem potoku, orzeźwiającym górskim powietrzem i cudownymi widokami. Aby to miejsce jeszcze uatrakcyjnić, pomyślano o zagospodarowaniu całego terenu elementami małej architektury, takimi jak ozdobne ażurowe altanki, palisady, a także zróżnicowaną roślinnością. Sam potok przecinają liczne mostki, którymi można przejść na drugą stronę Grajcarka, gdyż deptak w Szczawnicy usytuowany jest po obu jego stronach. Jedna strona jest bardziej zacieniona, inna nasłoneczniona, co szczególnie latem pozwala na dobry wypoczynek zarówno osobom szukającym promieni słonecznych, jak i cienia.

Promenada nad Grajcarkiem – komu szczególnie jest polecana?

Kiedy powstała promenada nad Grajcarkiem, Szczawnica zyskała jeszcze większą popularność, jako miejsce atrakcyjne nie tylko dla turystów zafascynowanych chodzeniem po górach, czy chcących wziąć udział w spływie Dunajcem, ale jako oaza spokoju dla osób zestresowanych, którzy chcą w ciszy okraszonej szumem płynącego potoku dobrze wypocząć. Promenada nad Grajcarkiem to także raj dla rodzinnych spacerów nawet z dziecięcym wózkiem, gdyż deptak ma gładką i płaską nawierzchnię bez nachyleń. Starsze dzieci mogą przemieszczać się na rowerkach, czy rolkach. Po drodze można urządzić sobie piknik lub zatrzymać się w jednym z punktów gastronomicznych, a także kupić pamiątki. Wreszcie deptak w Szczawnicy to wymarzone miejsce na spacer dla seniorów, którzy przyjechali, aby odpocząć, czy podleczyć nadwątlone zdrowie i nie mają wystarczająco dużo siły, aby wybierać się na eskapady po górach. Jest to także doskonałe miejsce na aktywność fizyczną dla osób regularnie uprawiających jogging. Jak widać, sama Szczawnica, Grajcarek, deptak nad nim położony to idealne tereny do zróżnicowanych form wypoczynku dla osób w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności.

Promenada nad Grajcarkiem – ciekawostki

Spacerujących deptakiem w Szczawnicy może zainteresować fakt, że mostki łączące oba brzegi Grajcarka mają swoje nazwy. Jest tam między innymi Most Zakochanych, Most Flisaków i Most Zbójników. Spacer promenadą można połączyć z innymi atrakcjami, ponieważ deptak zaczyna się tuż przy stacji kolejki na Palenicę, a kończy połączeniem ze ścieżką spacerowo-rowerową prowadzącą aż na Słowację, gdzie można odwiedzić Czerwony Klasztor.

Promenada nad Grajcarkiem dostępna jest dla spacerowiczów całą dobę o każdej porze roku i jest atrakcyjnym obszarem turystycznym, podnoszącym walory tej urokliwej miejscowości, jaką jest Szczawnica. Trzeba tylko pamiętać, że aby skorzystać z jej uroków, najlepiej wcześniej zarezerwować sobie noclegi. Rezerwacji można dokonać online lub telefoniczne w naszej willi, która chętnie przyjmuje turystów z dziećmi, a nawet ze zwierzętami domowymi.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc