Wody mineralne w Szczawnicy i jej okolicach

Pieniny przyciągają turystów nie tylko urokliwymi krajobrazami, ale i uzdrowiskami, takimi jak Szczawnica, słynącymi ze specyficznego górskiego mikroklimatu i leczniczych wód mineralnych. Sama nazwa miejscowości pochodzi od zawartych w nich cennych substancji zwanych szczawami, które w niektórych schorzeniach pomagają przywrócić zdrowie. Źródła leczniczej wody znajdują się także w oddalonej o kilka kilometrów od Szczawnicy malowniczej miejscowości zwanej Krościenko nad Dunajcem.

Szczawnica – źródła wody mineralnej

Odwiedzając Szczawnicę, można nie tylko znakomicie wypocząć, ale także poprawić swoje zdrowie. Dostępne w uzdrowisku pijalnie wód mineralnych oferują wiele rodzajów wód leczniczych pochodzących ze szczawnickich oraz okolicznych źródeł. Każda woda ma swoją nazwę i pomaga w konkretnych schorzeniach.

Najsłynniejsze wody mineralne Szczawnicy to:

- Woda mineralna Helena

Polecana jest osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu i anemią ze względu na zawartość żelaza. Ma delikatny smak i tolerują ją nawet osoby, które nie przepadają za wodami leczniczymi. Ze względu na zawartość innych minerałów, takich jak wapń, czy magnez polecana jest także w leczeniu osteoporozy oraz innych schorzeń.

- Woda mineralna Jan

Szczególnie cenna jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń układu moczowego, między innymi kamicy nerkowej. Ze względu na jej silne działanie moczopędne i ryzyko odwodnienia powinna być dozowana z umiarem.

- Woda Józefina

Ta woda mineralna ma duże walory terapeutyczne w profilaktyce i leczeniu astmy, czy rozedmy płuc. Zawiera również jod oraz pomaga w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, w tym niedrożności nosa i gardła. Jest to najstarsze szczawnickie źródło, które odkryto około 1810 roku.

- Woda mineralna Wanda

Woda ta polecana jest szczególnie alergikom, ponieważ znacznie łagodzi objawy alergii.

- Woda Pitoniakówka

Źródło zostało odkryte w ubiegłym wieku przez Jana Pitoniaka, od którego nazwiska lecznicza woda wzięła nazwę. Jest najbardziej nasycona dwutlenkiem węgla spośród dostępnych wód. Stosowana może być w leczeniu chorób układu trawiennego i innych.

- Woda mineralna Magdalena

Polecana jest w leczeniu otyłości, nerwicach, a także w problemach ortopedycznych i reumatologicznych.

- Woda lecznicza Stefan

Dzięki zawartości sporej ilości wapnia wzmacnia układ kostny i zapobiega osteoporozie. Stosowana jest także w chorobach układu oddechowego i problemach z cholesterolem. Wody mineralne Stefan, jak i Michalina dostępne są dla kuracjuszy także w miejscowości Krościenko nad Dunajcem.

Przedstawione powyżej wody mineralne są najpopularniejsze w Szczawnicy, ale w rzeczywistości jest ich jeszcze więcej. Niektóre źródła dostępne są nawet za darmo. Należą do nich:

- źródło Pitoniakówka zlokalizowane w Szczawnicy przy ulicy Skotnickiej,

- źródło Wanda dostępne w Parku Dolnym w Szczawnicy,

- źródło Szymon zlokalizowane koło zejścia na kolejkę linową na Palenicę.

Pozostałe wody mineralne można skosztować w szczawnickich pijalniach.

Pijalnia wód mineralnych Szczawnica – lokalizacja i godziny otwarcia

Oprócz ogólnodostępnych wód mineralnych wymienionych powyżej Szczawnica oferuje wody lecznicze dostępne w pijalniach takich jak:

- Pijalnia Wód Mineralnych przy placu Dietla, gdzie można spróbować między innymi wody Stefan i Józefina. Godziny otwarcia pijalni od poniedziałku do czwartku to przedział między 9 a 18, a od piątku do niedzieli między 9 a 20.

- Pijalnia Wód mineralnych Magdalena, gdzie można się napić między innymi wody Magdalena oraz Jan.

Wody mineralne dostępne w pijalniach są płatne, a aktualny cennik znajduje się na terenie wymienionych obiektów. Nie są to jednak wygórowane koszty i warto spróbować ich nawet profilaktycznie, aby przekonać się, jak smakują szczawnickie wody lecznicze, z których każda wyróżnia się nie tylko właściwościami leczniczymi, ale i niepowtarzalnym smakiem. W przypadku konkretnych schorzeń warto przed udaniem się do uzdrowiska zasięgnąć opinii lekarza, który podpowie, w jakich ilościach pacjent może daną wodą spożywać.

Przed przyjazdem noclegi można zarezerwować w naszej willi, gdzie każdy znajdzie godne warunki do wypoczynku. Mile widziane są również dzieci i zwierzęta domowe.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc