Krościenko nad Dunajcem – jakie atrakcje czekają na turystów?

  • Widok na Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem to urokliwie położona miejscowość u podnóża Pienin nieopodal Szczawnicy. Mimo turystycznego charakteru i związanych z tym licznych atrakcji, posiada też ciekawe obejrzenia zabytki oraz słynie z leczniczych wód mineralnych. Sprawdźcie, dlaczego podczas pobytu w Pieninach warto odwiedzić także Krościenko nad Dunajcem, atrakcje, które tam czekają i ciekawe miejsca.

Krościenko nad Dunajcem – atrakcyjne latem i zimą

Krościenko nad Dunajcem należy do kręgu tych miejscowości, które mogą być atrakcyjne o każdej porze roku. Już samo otoczenie gór sprawia, że można nacieszyć oczy widokami, które zostają w pamięci. Do tego położenie miejscowości nad rzeką Dunajec dostarcza dodatkowych atrakcji turystycznych. To tam bowiem kończy się jedna z tras spływu Dunajcem flisackimi tratwami. Tam też przebiegają szlaki wiodące z Krościenka przez Sokolicę do Szczawnicy, czy na Trzy Korony. Można więc korzystać z uroków chodzenia po górach latem oraz o innych porach roku przy dobrych warunkach pogodowych. Odwiedzających Krościenko, atrakcje czekają także zimą. Czynne wyciągi narciarskie zachęcają do uprawiania sportów zimowych. Niezależnie od tego przy okazji pobytu możliwe jest skosztowanie słynnych wód mineralnych o leczniczych właściwościach, które właśnie tam mają swoje główne źródła. Są to szczawy: Stefan, Maria i Michalina. Popijając wodę mineralną, można przespacerować się, aby odwiedzić ciekawe miejsca, jakimi może pochwalić się Krościenko nad Dunajcem. Atrakcje tej malowniczej miejscowości to także zabytki, takie jak stare kościoły i kapliczki oraz Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego. Z pewnością ucieszą się także rodziny mające w planach odwiedzić Krościenko. Atrakcje turystyczne przygotowano tak, aby mogli z nich korzystać nie tylko dorośli, ale i dzieci w różnym wieku.

Krościenko nad Dunajcem – co warto zwiedzić?

Krościenko nad Dunajcem, mimo że nie ma obecnie praw miejskich, było miastem dwukrotnie i posiada ciekawą przeszłość. Jest tam nawet rynek i zabytki, które mogą zainteresować zwiedzających. Oto co warto zobaczyć, odwiedzając tę malowniczą miejscowość:

- XIV wieczny kościółek pod wezwaniem Wszystkich Świętych

To gotycki zabytek sakralny z dobrze zachowanymi licznymi freskami, chrzcielnicą z XV wieku i ołtarzem z XVIII wieku. Warto poświęcić trochę czasu na dokładne obejrzenie tych skarbów przeszłości.

- Ulica Trzech Koron

Zwiedzając Krościenko nad Dunajcem, warto pójść na tę ulicę, aby zobaczyć między innymi stary dwór rodziny Dziewolskich, ostatnich właścicieli tej miejscowości, kaplicę św. Rocha, czy Galerię Sztuki Pienińskiej Stanisława Czepiela.

- Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego

Powinien odwiedzić je każdy, kogo interesuje roślinność porastająca Pieniny. Można tam znaleźć opisy najróżniejszych gatunków drzew i krzewów.

Nie są to jedyne atrakcje Krościenka nad Dunajcem, lecz przykładowe. Miłośników historii z pewnością zachwycą też inne obecne tam kapliczki, czy zabytkowe kamieniczki mieszczańskie w rynku, a także stylizowana na zabytkową studnia. Jak widać, w tej niewielkiej miejscowości miejsc do zwiedzania nie brakuje, a niezależnie od tego, ma ona do zaoferowania moc innych atrakcji dla całej rodziny.

Krościenko nad Dunajcem - atrakcje dla rodzin z dziećmi

Kiedy jedzie się na urlop całą rodziną, szczególnie istotne jest, aby miejsce, które się odwiedza, miało również atrakcje dla dzieci. Krościenko z pewnością może się takimi pochwalić. Park Rozrywki AB Landia jest tego przykładem. Znajdują się w nim strefy przeznaczone dla różnych grup wiekowych, a wśród nich:

- plac zabaw dla dzieci powyżej 3 lat z atrakcyjnymi zjeżdżalniami, trasą linową zbudowaną na drzewach z basenami kulkowymi i wiele innych,

- park linowy składający się z kilku tras o różnym stopniu trudności,

- kręgielnia,

- kule wodne,

- symulator skoków spadochronowych oraz wiele innych ciekawych wyzwań.

Niektóre atrakcje przeznaczone są dla dzieci, a inne także dla dorosłych. Jest to okazja do aktywnego spędzenia czasu całą rodziną i doskonałej zabawy. Nie można sobie tego odpuścić podczas pobytu w Pieninach. Co ciekawe, współczesny park rozrywki mieści się dokładnie w miejscu, gdzie w 1902 roku powstał tzw. Park dla Gości, w którym odbywały się festyny, gdzie grano w tenisa, czy w kręgle. Dzisiaj również istnieje możliwość zagrania w kręgle według dawnych reguł. Wszystko to jest możliwe właśnie tam – w parku rozrywki zlokalizowanym w Krościenku nad Dunajcem.

Jak widać, ta urokliwa miejscowość ma do zaoferowania cały ogrom atrakcji dla osób w różnym wieku. Do tego jej malownicze położenie i bliskość Szczawnicy sprawiają, że jest chętnie odwiedzania przez turystów, nie tylko polskich. Z tego względu przed sezonem warto wcześniej rezerwować noclegi, aby mieć pewność, że będzie gdzie się zatrzymać. Nasza willa w Szczawnicy zapewnia wygodne pokoje ze śniadaniem wszystkim mającym ochotę pozwiedzać Pieniny, czy wybrać się do Krościenka nad Dunajcem, aby skorzystać z miejscowych atrakcji.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc