Co robić w Pieninach gdy pada deszcz?

  • Pieniny Szczawnica

Jadąc w Pieniny, zawsze ma się nadzieję, że pogoda nie zawiedzie i będzie można pochodzić po górach, czy zaliczyć spływ Dunajcem z flisakami. Bywa jednak, że kapryśna aura krzyżuje wszystkie wcześniejsze plany i przynajmniej z części atrakcji trzeba zrezygnować. Czy musi oznaczać to nudę w hotelowym pokoju? Niekoniecznie. Sprawdźcie, co robić w Pieninach gdy pada deszcz.

Jakie atrakcje w Pieninach czekają na turystów w deszczowy dzień?

Pieniny to atrakcyjny region o każdej porze roku i w każdą pogodę. Gdy pada lub zanosi się na burzę, w góry wychodzić nie można, ale warto ten czas przeznaczyć na zwiedzenie okolicznych zamków, muzeów, czy innych atrakcji, które pozwolą zapoznać się z historią regionu i jego mieszkańców w ubiegłych stuleciach. Będzie można przy okazji poznać miejscowe legendy, co może być atrakcyjne także dla dzieci. Oto przykładowe atrakcje pod dachem, które pozwolą zobaczyć Pieniny gdy pada deszcz od innej strony:

- zwiedzanie okolicznych zamków

Do wyboru są trzy zamki położone od siebie w bliskiej odległości. Są to zamek w Niedzicy, zamek w Czorsztynie i Czerwony Klasztor na Słowacji. Można je wszystkie zobaczyć nawet w jeden dzień. Zamek Dunajec w Niedzicy zlokalizowany jest niedaleko przystani, a wizyta w nim pozwoli przenieść się kilka wieków wstecz i poczuć klimat tamtych czasów. Będą przypominać o tym komnaty wyposażone w dawne meble i przedmioty, a także opowieści przewodnika. Zwiedzający mogą także poczuć dreszczyk emocji zwiedzając izbę tortur, a zasłyszane legendy długo będą rozbudzać wyobraźnię. Z tarasu natomiast roztacza się piękny widok na okolicę. Z Niedzicy do Czorsztyna można przeprawić się stateczkiem, aby zobaczyć drugi zamek. Zmotoryzowanym turystom poleca się też inne atrakcje gdy pada, np. zwiedzenie Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Można tam także dojść pieszo, ale w deszczowy dzień lepiej wybrać się samochodem, a po drodze wstąpić do słowackiej restauracyjki na knedliczki.

- wzięcie udziału w koncercie w Muzycznej Owczarni

Muzyczne atrakcje na deszcz można przy odrobinie szczęścia znaleźć w kultowym klubie muzycznym we wsi Jaworki. Muzyczna Owczarnia gości często wielu sławnych muzyków i warto sprawdzać aktualny program, jeśli chce się wziąć udział w koncercie jazzowym, rockowym, czy bluesowym. Może to być świetne zakończenie deszczowego dnia.

Jak spędzić deszczowy dzień w samej Szczawnicy?

Jeżeli ktoś zatrzymał się na urlop w Szczawnicy i nie ma ochoty podczas deszczu wypuszczać się na dalsze wycieczki poza uzdrowisko, może również na miejscu ciekawie spędzić czas. Szczawnica w deszczu jest równie urocza, jak przy pięknej pogodzie, a spacer pod parasolem też może być przyjemny. Można zatrzymać się w pobliskiej kawiarence przy filiżance kawy, czy pójść do kina. Warto też odwiedzić okoliczne muzea.

W Muzeum Pienińskim można poznać historię miejscowego folkloru i zobaczyć ciekawe eksponaty użytkowe z początków XX wieku. Natomiast w Muzeum Uzdrowiska będzie można zapoznać się z historią samego kurortu i postaciami, które miały wpływ na jego rozwój, a także dowiedzieć się więcej na temat okolicznych wód leczniczych. Skansen Jana Malinowskiego to również prawdziwa gratka dla turystów, spacerujących po uzdrowisku w deszczu. Można zobaczyć w nim prawdziwe skarby będące niegdyś częścią życia i kultury szczawnickich górali.

Szczawnica oferuje także zabiegi w Spa, z których z powodzeniem można skorzystać podczas deszczowej pogody.

Co robić w Pieninach z dziećmi w deszczowy dzień?

Podczas deszczowej aury dzieci w Szczawnicy z pewnością nie będą się nudzić. Jeśli nawet nie bardzo interesuje je historia, wizytę po muzeach można przeplatać, odwiedzając miejsca, które szczególnie spodobają się młodszym członkom rodziny. Zamiast zbyt długo zastanawiać się, co robić w Szczawnicy w deszcz z małymi dziećmi, lepiej zabrać je do sali zabaw Pieninolandia, gdzie będą mogły wyżyć się, pokonując tory przeszkód, bawiąc się w basenach z kulkami, czy podczas wspinaczki. Rodzice w tym czasie odpoczną, popijając kawę w miejscowej kawiarni. Jeśli w rodzinie są dzieci w różnym wieku, a pada niezbyt mocno, można wybrać się także do Krościenka do Ninja Park. Tam w zadaszonej części Parku Rozrywki Ablandia znajdują się atrakcje, które spodobają się tym najmłodszym i nieco starszym dzieciom. Zabawa łączy elementy parku linowego z tradycyjną salą zabaw, a dostępne tory przeszkód, labirynty, ścianki wspinaczkowe, czy zjeżdżalnie sprawią, że dzieci dadzą upust swojej energii i będą świetnie się bawić.

Jak widać, pobyt w Szczawnicy i okolicach może być atrakcyjny nawet w deszczową pogodę. Samo uzdrowisko potrafi dostarczyć takie atrakcje, gdy pada, że nikt nie będzie się nudził. Jeśli do tego doliczy się zwiedzanie okolicznych zamków, urlop zostanie na długo w pamięci. Planując wakacje w Pieninach, trzeba wiedzieć, że bez względu na pogodę, najlepszą bazą wypadową będzie Szczawnica, w której noclegi warto rezerwować dużo wcześniej. Nasza willa zapewnia wygodne miejsca noclegowe także dla rodzin z dziećmi i zwierzętami domowymi, oferując przy tym smaczne domowe śniadania, dające energię do zwiedzania.

Sprawdź naszą ofertę: 

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc