Spływ Dunajcem - gdzie się zaczyna, gdzie kończy i ile trwa wycieczka?

Spływ Przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji Pienin. Zasłyszane ciekawostki dotyczące spływu Dunajcem sprawiają, że każdy, kto odwiedza ten region, bez względu na wiek, chce tego doświadczyć. Jedni szukają w nim dawki adrenaliny, inni chcą nacieszyć oczy widokami, które zabiorą ze sobą we wspomnieniach. Przed podjęciem decyzji odbycia spływu Dunajcem warto poznać różne możliwości, sprawdzić, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy, ile trwa i co mija się po drodze.

Spływ Przełomem Dunajca - jakie są możliwości?

Planując spływ Dunajcem, warto poznać różne jego warianty i zorganizować wycieczkę optymalnie do swoich potrzeb i oczekiwań. Do wyboru są nie tylko różne trasy spływu, ale też różnorodne możliwości odbycia spływu Dunajcem. Oto dwa najpopularniejsze sposoby na spływ przełomem pienińskim:

Spływ Dunajcem na flisackiej tratwie

Spływ Dunajcem z flisakami to najbardziej tradycyjna forma odbycia tej atrakcyjnej wycieczki. Płynie się na szerokich drewnianych tratwach mogących pomieścić 11 osób. Tratwą kieruje ubrany w tradycyjny strój doświadczony flisak, który uatrakcyjnia wyprawę, snując opowieści dotyczące mijanych miejsc oraz opowiadając ciekawostki dotyczące spływu Dunajcem, a także dawne legendy.

Spływ Dunajcem na kajakach

W przypadku spływu Dunajcem kajakiem trasa może wyglądać nieco inaczej i dostarczyć innych wrażeń. Niektóre odcinki są bardziej wymagające, a wartki nurt dostarcza czasem większej dawki emocji. Istnieją jednak odcinki spokojne, gdzie można pływać nawet całymi rodzinami z dziećmi. Spływ kajakowy Dunajcem budzi czasami obawy o bezpieczeństwo. Warto jednak wiedzieć, że wbrew krążącym opiniom o wywrotności kajaków, nowoczesny sprzęt jest w pełni bezpieczny, a osobom niedoświadczonym wypożycza się specjalne kajaki pneumatyczne, cieszące się dużo większą stabilnością.

Spływ Dunajcem — trasa do wyboru

Tradycyjne spływy Dunajcem tratwami z flisakami odbywają się najczęściej na dwóch trasach. To ile trwa spływ Dunajcem, zależy od długości trasy. Może zaczynać się w malowniczo położonej miejscowości Sromowce Kąty lub Sromowce Niżne. Wpływ na długość spływu ma jednak nie tylko początek trasy, ale również to, gdzie kończy się spływ Dunajcem. Można popłynąć do przystani w Szczawnicy lub dłuższą trasą do Krościenka nad Dunajcem. Pierwsza trasa trwa około 2 godzin 15 minut, a druga jest o pół godziny dłuższa.

Kajakowy spływ Dunajcem zaczyna się również w Sromowcach, ale w zależności od oczekiwań może skończyć się w Szczawnicy lub trwać o wiele dłużej. Można zdecydować się na dłuższą trasę do Wietrznic lub też całą rodziną wybrać się na wycieczkę kajakową mało wymagającym, ale długim odcinkiem między Jurkowem a Zakliczynem. To gdzie kończy się spływ Dunajcem, zależy też od czasu, który planuje się na tę wyprawę poświęcić. Jeśli ma się go dużo, koniec spływu Dunajcem może być nawet w Tarnowie.

Ile kosztuje spływ Dunajcem?

Wpływ na cenę spływu ma nie tylko wybór jego rodzaju, ale też to, gdzie spływ Dunajcem zaczyna się i gdzie się kończy. Koszt może zależeć także od czynników sezonowych. Można z niego skorzystać od 1 kwietnia do 31 października, ale bilety w sezonie wakacyjnym są zawsze nieco droższe. Jeśli interesuje kogoś spływ Dunajcem, cennik zawsze warto sprawdzać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. Wtedy uniknie się przykrych niespodzianek. Tam też można znaleźć przydatne informacje odnośnie szczegółów spływu oraz dowiedzieć się, gdzie kupić bilety na spływ Dunajcem. Sromowce jako przystań początkowa ma też kasę biletową, gdzie można sprawdzić ceny. Warto wiedzieć też, że regionalne firmy organizują również alternatywne możliwości odbycia spływu Dunajcem. Jeśli więc spływy Dunajcem tratwami komuś nie odpowiadają lub ich cena jest zbyt wysoka, można zdecydować się na tańszy spływ Dunajcem pontonem, czy kajakiem.

Spływ Przełomem Dunajca to niezapomniana przygoda i inwestycja we wspomnienia. Bez względu na to, czy wybierze się tradycyjny spływ Dunajcem na flisackiej tratwie, czy alternatywny kajakiem lub pontonem, warto z takiej atrakcji skorzystać, gdyż będzie się ją wspominać nawet po latach. Urzekające widoki i dreszcz emocji na trudniejszych odcinkach wprowadzają do urlopu dodatkowe atrakcje, które sprawiają, że spływ Dunajcem pozwala oderwać się od codziennej rutyny i poczuć zew prawdziwej przygody. Natomiast kontakt z naturą i czyste górskie powietrze wyeliminują nadmierny stres.

Każdy, to chce spędzić urlop w Pieninach, łatwo i szybko może dojechać ze Szczawnicy na spływ Dunajcem. Komfortowe noclegi można zarezerwować w naszej willi.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc