Jakie miejscowości Pienin warto odwiedzić?

  • Niedzica Zamek
  • Szczawnica pobliże pl. Dietla
  • Szczawnica

Pieniny to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. Nazwa pasma górskiego kojarzy się głównie z malowniczymi szczytami, Pienińskim Parkiem Narodowym, unikalną dziką przyrodą i widowiskowymi krajobrazami, które tworzy nie tylko ukształtowanie terenu, ale także znajdujące się na terenie Pienin miejscowości wraz z ich zabytkami, architekturą i różnymi innymi atrakcjami. Poznajcie te najciekawsze.

Szczawnica – uzdrowisko w sercu Pienin

Szczawnica to położona w malowniczej dolinie Dunajca w bezpośredniej bliskości Pienińskiego Parku Narodowego na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Pienin miejscowość wypoczynkowo-uzdrowiskowa. Nazwę swą wzięła od obecności cennych szczaw, które w postaci wód mineralnych leczą wiele schorzeń. Kurort jest znakomitą bazą wypadową do różnych pienińskich atrakcji. Na terenie samej Szczawnicy można spacerować jedną z najdłuższych w kraju promenad, która biegnie wzdłuż potoku Grajcarek będącego dopływem Dunajca. Znajduje się w niej przystań flisacka, do której dobijają tratwy, Szczawnica jest bowiem przystankiem kończącym spływ Przełomem Dunajca. Blisko z niej do rezerwatu przyrody Biała Woda, a także w okoliczne góry. Na miejscową Palenicę kursuje wyciąg krzesełkowy. Na terenie uzdrowiska można zwiedzić Park Górny z pijalnią wód mineralnych, a także Park Dolny. W mieście zaczynają się szlaki turystyczne prowadzące w góry, np. na Sokolicę czy Trzy Korony. Miejscowość atrakcyjna jest dla turystów o każdej porze roku i to najczęściej tam zwiedzający Pieniny rezerwują noclegi.

Inne atrakcyjne turystycznie miejscowości regionu

W Pieninach jest także wiele wsi, które mimo niedużej powierzchni, czy małej liczby mieszkańców są powszechnie znane ze względu na malownicze położenie oraz znajdujące się na ich terytorium zabytki, czy inne atrakcje turystyczne. Są też warte odwiedzenia mniej znane małe miejscowości, o których mówi się rzadziej, ale dzięki temu są mniej oblegane przez turystów i stanowią idealne miejsce do wypoczynku dla tych, którzy nie lubią tłumów. Oto lista najciekawszych pienińskich wsi:

- Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem jest niewielką miejscowością letniskową nieopodal Szczawnicy. Kiedyś miało prawa miejskie. Nadał mu je Kazimierz Wielki w 1348 roku, ale ze względu na spadek ilości mieszkańców utraciło je w 1932 roku. Przez kilka lat było przyłączone administracyjnie do Szczawnicy. Znane jest turystom, którzy biorą udział w spływie Przełomem Dunajca, wybierając dłuższą trasę. W Krościenku nad Dunajcem jest przystań końcowa.

- Czorsztyn

Dzisiejszy Czorsztyn słynie z obecności ruin zamkowych oraz malowniczego położenia nad Jeziorem Czorsztyńskim. Powstał jednak już w XIV wieku i jego dzieje związane były na przestrzeni wieków z obecnością zbudowanego tam gotyckiego zamku, który był swoistą warownią i służył wielu znanym osobistościom, królom, rycerzom, takim jak Zawisza Czarny. Po pożarze w XVIII wieku nie został odbudowany, a po I wojnie światowej przeszedł w ręce rodziny Drohojowskich, która przekształciła Czorsztyn w miejscowość letniskową. Po wybudowaniu zapory jej tereny nieco się zmieniły, ale wypoczynkowy charakter tego miejsca pozostał, podobnie jak dostępne dla zwiedzających ruiny zamku.

- Kluszkowce

Kluszkowce to miejscowość w gminie Czorsztyn z mającą przeszłość wulkaniczną górą Wdżar, która przyciąga turystów specyficznymi właściwościami. We wsi można zobaczyć skansen budownictwa letniskowego z początków XX wieku oraz ciekawe okazy przyrody.

- Niedzica

Niedzica to kolejna miejscowość nad Jeziorem Czorsztyńskim słynąca z obecności utrzymanego w dobrym stanie i udostępnionego zwiedzającym zamku. Umieszczony na skale Zamek Dunajec dumnie wznosi się nad przystanią i przyciąga rzesze turystów.

- Sromowce Niżne

Położona na lewym brzegu Dunajca urokliwa miejscowość letniskowa, z której prowadzi między innymi szlak na Trzy Korony. Sromowce Niżne uwagę turystów przyciągają też drewnianą góralską zabudową, często pięknie udekorowaną kwiatami oraz pochodzący z XVI wieku drewniany kościółek.

- Sromowce Wyżne

Sromowce Wyżne to malownicza wieś z flisacką przystanią. To tutaj znajduje się przystanek początkowy spływu tratwami Przełomem Dunajca.

- Grywałd

Grywałd to miejscowość turystyczna położna w paśmie Gorców znana ze specyficznego mikroklimatu i dużej ilości słonecznych dni. Godny zwiedzenia jest zabytkowy XV- wieczny drewniany kościół zachowany do dziś w dobrym stanie.

- Jaworki

Położona w dolinie Grajcarka u podnóża Małych Pienin wieś Jaworki przyciąga turystów rezerwatami przyrody. Wąwóz Homole, czy rezerwat Białej Wody tam biorą swój początek. We wsi znajduje się także słynny klub Muzyczna Owczarnia.

- Łapsze Niżne i Łapsze Wyżne

Obie miejscowości położone na Spiszu w dolinie rzeki Łapszanki słyną z obecności starych zabytkowych kościołów.

- Szlachtowa

Znajdująca się w gminie Szczawnica wieś Szlachtowa posiada prawdziwą perełkę dla zwiedzających. Jest nią zabytkowa cerkiew grekokatolicka.

To tylko wybrane miejscowości i atrakcje znajdujące się w Pieninach, na których zwiedzenie warto zarezerwować więcej niż jeden urlop. Nocleg można zamówić z wyprzedzeniem w naszej willi w Szczawnicy, skąd codziennie po sycącym śniadaniu można będzie korzystać z uroków regionu.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc