Jaki jest najwyższy szczyt Pienin i jak tam dotrzeć?

Wielu turystów odwiedzając Szczawnicę i jej okolice za punkt honoru obiera sobie wejście na najwyższy szczyt Pienin. Jako że najpopularniejszy w Pieninach jest masyw Trzech Koron, często mylnie uznaje się go za najwyższą górę. Prawda jest jednak nieco inna, ponieważ licząca 1050 m n.p.m. góra Wysoka jest o 68 metrów wyższa niż Trzy Korony. Jak zdobyć ten przedstawiany w oficjalnych mediach szczyt Pienin jako Wysokie Skałki? Sprawdźcie.

Wysoka – najwyższy szczyt Pienin

Potocznie zwana Wysoką góra ta znana była dawniej także pod innymi nazwami. Zwano ją Kiczera, ponieważ pod jej szczytem rozlega się pokryta trawami połonina Kiczera. Na szczycie Wysokiej natomiast kiedyś znajdowała się wieża triangulacyjna i prawdopodobnie od niej nazywano tę górę także Pamiarky. Oficjalnie zaś mówi się o niej Wysokie Skałki. Bez względu jednak na to, jak się ją nazwie, warto wybrać się na nią, aby móc poczuć się zdobywcą najwyższego szczytu w paśmie Pienin, a przy okazji napawać się urzekającymi widokami podczas wyprawy. Na Wysoką prowadzą dwa główne szlaki turystyczne – zielony i niebieski. Można więc do wejścia i zejścia wybrać jeden z nich lub wspinać się na szczyt Pienin Wysokie Skałki jednym z nich, a do zejścia wybrać inny.

Jak dojść na Wysokie Skałki w Koronie Gór Polski?

Jak już wspomniano wcześniej, aby dostać się na najwyższy szczyt Pienin, można wybrać szlak zielony lub niebieski. Zdania są podzielone jeśli chodzi o atrakcyjność każdego z nich, najlepiej więc wyrobić sobie zdanie samemu. Krótszy jest szlak zielony prowadzący przez Wąwóz Homole. Jeśli więc chce się szybko zdobyć Wysoką, warto go wybrać. Wrócić można natomiast niebieskim szlakiem przez rezerwat Biała Woda. Oto przykład spaceru taką trasą:

- Start we wsi Jaworki

Jaworki to niezwykle malownicza wieś położona kilka kilometrów od Szczawnicy, do której można dojechać busem lub samochodem i zostawić go na parkingu. Tam właśnie jest wejście do Wąwozu Homole, gdzie już na samym jego początku można rozkoszować się szmerem potoku Kamionka i później po drodze podziwiać jego kaskady.

- Droga przez Wąwóz Homole

Droga przez wąwóz jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ rwący strumyk często ją przecina. Nie trzeba go jednak przeskakiwać, ponieważ z myślą o turystach zbudowano na trasie metalowe mostki.

- Polana pod Wysoką

Po przejściu przez wąwóz wychodzi się na polanę, na której warto się na trochę zatrzymać, aby nie przeoczyć niemałej atrakcji, jaką są Kamienne Księgi, na których jak mówi legenda, zapisane są dzieje świata.

- Początek ostrego podejścia przy bazie namiotowej

Rezerwat Wysokie Skałki zaczyna się zaraz po minięciu bazy namiotowej i droga pnie się w górę. Można tam spotkać rzadkie okazy fauny i flory, między innymi puchacza, czy orliki krzykliwe, a z roślin modrzyka górskiego, czy lilię złotogłów.

- Wejście na najwyższy szczyt Pienin Wysokie Skałki

Sam szczyt Wysokiej to skała otoczona barierkami, z której roztacza się niesamowity widok na Małe Pieniny, Trzy Korony, Tatry, a nawet Beskid Sądecki. Trzeba to przeżyć i poczuć, uwiecznić swoją przygodę na zdjęciach i zapisać w pamięci, aby przywoływać te dające spokój i siłę widoki w chwilach, kiedy najbardziej się tego potrzebuje.

Jak zejść z Wysokiej innym szlakiem?

Drogę powrotną warto zaplanować inną trasą, aby zobaczyć jak najwięcej. Można wybrać niebieski szlak przez rezerwat Biała Woda. Trzeba jednak przygotować się na daleki marsz. Jeśli ktoś zostawił samochód przed Wąwozem Homole, to szlak przez Białą Wodę jest jak najbardziej polecany. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele bardzo interesujących formacji skalnych, a sam spacer może być całkiem przyjemny, ponieważ droga jest łatwiejsza niż przez wąwóz. Po drodze też mija się bacówki, gdzie można zakosztować miejscowych specjałów. Dodatkowym atutem jest to, że szlak jest mniej uczęszczany niż zielony i można rozkoszować się niezakłóconym obcowaniem z naturą. Spotyka się za to tablice informacyjne z ciekawostkami o mijanych miejscach. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć wypas owiec, czy pokaz robienia oscypków. Z rezerwatu Biała Woda wychodzi się we wsi Jaworki. Stamtąd już niedaleko do Szczawnicy i nawet jeśli nie ma się samochodu, bez problemu można wrócić busem.

Niebieski szlak można wybrać także zmierzając na szczyt Wysokie Skałki, a wracać przez Wąwóz Homole. Można też zdecydować się na ten sam szlak w obie strony. Wszystko zależy od tego, ile czasu chce się być w górach. Krótszym szlakiem pokonanie trasy w obie strony z przystankami zajmuje niecałe 4 godziny. Na dłuższy opisany tutaj szlak wiodący w drodze powrotnej przez Białą Wodę trzeba zarezerwować sobie co najmniej 5 godzin.

Bez względu na to, jaki szlak się wybierze, warto zdecydować się na taką wyprawę, aby mieć po powrocie z urlopu świadomość, że było się na szczycie Wysokiej.

Każdy, kto kocha góry i chodzenie po nich, powinien koniecznie odwiedzić Pieniny. Najlepiej zatrzymać się w Szczawnicy, skąd wszędzie jest blisko, zarówno na najwyższy szczyt Pienin Wysoką, jak i na Trzy Korony, Sokolicę, czy Palenicę. Noclegi można zarezerwować w naszej willi, do której serdecznie zapraszamy.

Szczawnica - noclegi dla rodzin z dziećmi ; Szczawnica apartament z jacuzzi ; Pokoje Gościnne w Szczawnicy ; Apartamenty Szczawnica ; Szczawnica - noclegi ze śniadaniem ; Szczawnica noclegi z psem ; Szczawnica Boże Narodzenie ; Szczawnica Wielkanoc